هشتمین جشنواره انار و پاییز حلبچه برگزار شد

"در حلبچه انواع انار تولید می‌شوند، اما انار صالح‌ خانی متقاضیان بیشتری دارد"
"در حلبچه انواع انار تولید می‌شوند، اما انار صالح‌ خانی متقاضیان بیشتری دارد"
"با حضور بیش از ٤٥٠ باغدار کورد"

اربیل (کوردستان٢٤) – در هشتمین جشنواره انار و پاییز حلبچه، صدها باغدار محصولات خود را به نمایش گذاشتند.

امروز پنجشنبه، هشتمین جشنواره انار و پاییز در شهر حلبچه اقلیم کوردستان با به نمایش گذاشتن محصولات بیش از ٤٥٠ باغدار برگزار شد و به مدت سه روز برپا خواهد بود.

انار حلبچه یکی از محصولات معروف باغداران اقلیم کوردستان است که در سال‌های اخیر صادرات آن به کشورهایی اروپایی آغاز شده و قرار است در سال جاری نیز به کشور امارات صادر شود.

نجم‌الدین عمر، مدیر باغداری حلبچه، به کوردستان٢٤ گفت:" در حلبچه انواع انار تولید می‌شوند، اما انار صالح‌ خانی متقاضیان بیشتری دارد، این نوع انار درشت‌تر و خوشمزه‌تر است".

وی افزود که در سال‌های اخیر انار آمریکایی نیز از سوی باغداران حلبچه تولید می‌شود و متقاضیان خود را دارد.

بروز خشکسالی بر میزان تولید انار تاثیر گذاشته است و میزان تولید امسال ١٥ تا ٢٠ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. باغداران در سال گذشته ١٤ تا ١٥ هزار تن تولید داشتند، اما این رقم در سالهای پیش از آن ٢٧ تا ٣٠ هزار تن بوده است.

به گفته فریدون نامدار، مدیر شرکت حلبچه، در سال گذشته ١٦ تن و ٧٥٠ کیلو انار به کشور بریتانیا صادر شده است.

بیگرد طالبانی، وزیر کشاورزی و منابع آبی اقلیم کوردستان، پیش از این اعلام کرده است که با کنسولگری کشور فرانسه در اربیل، در مورد صادرات انار حلبچه به آن کشور گفتگو کرده‌اند.

توسعه بخش کشاورزی از اولویت‌های کابینه نهم دولت اقلیم کوردستان است و مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم بارها اعلام کرده که در سفرهای خارجی خود کماکان بارزاریابی برای محصولات داخلی اقلیم کوردستان را در نظر داشته است.

0
1
2
3
4
5

ب.ن