پاکسازی هزاران متر مربع زمین مین‌گذاری شده در اقلیم کوردستان + عکس

٦٢ هزار متر مربع از زمین‌های مردم مین‌زدایی شده‌اند
٦٢ هزار متر مربع از زمین‌های مردم مین‌زدایی شده‌اند
"٥٠٠ مین در مناطق چومان و کویسنجق منهدم شدند"

اربیل (کوردستان٢٤) – مرکز مین‌زدایی اقلیم کوردستان، جمع آوری صدها مین و پاکسازی هزاران متر مربع زمین مین‌گذاری شده را اعلام کرد.

مرکز مین‌زدایی اقلیم کوردستان، در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی فیسبوک، با انتشار فعالیت‌‌هایش در هفته جاری از جمع‌آوری و انهدام ٥٠٠ مین و دیگر مواد منفجره، در مناطق چومان و کویسنجق از توابع استان اربیل خبر داد.

همچنین اعلام کرده که در مناطق مختلف استان دهوک، به مساحت ٦٢ هزار متر مربع زمین‌های مردم را از مین پاکسازی و به صاحبانشان واگذار کرده است تا در بخش‌های کشاورزی، مسکن و غیره مورد بهره برداری قرار دهند.

مرکز مین‌زدایی به طور مداوم به ویژه در مناطقی که هنوز کاملا پاکسازی نشده‌اند، برای ساکنان کارزارهای ویژه آگاه ‌سازی راه‌اندازی می‌کند. آن مناطق در طول جنگ ایران و عراق در دهه ٨٠ میلادی از سوی رژیم بعث مین‌گذاری شده‌اند.

بر اساس آخرین آمار مرکز مین‌زدایی، تاکنون بیش از ١٣٥٠٠ نفر در اقلیم کوردستان بر اثر انفجار مین، جان باخته‌اند.

در سال جاری، اداره خدمات مقابله با مین سازمان ملل متحد (یو ان ام ای اس) و صندوق کودکان (یونیسف)، به مناسبت روز جهانی هشدار و مبارزه با مین، بیانیه‌ای مشترک منتشر و اعلام کردند که طی پنج سال گذشته، حداقل ٥١٩ کودک بر اثر انفجار مین در سراسر عراق، کشته یا معلول شده‌اند.

بیشتر مین‌ها در دهه ١٩٨٠ و در جریان جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، توسط رژیم سابق عراق به ویژه در امتداد مناطق مرزی کار گذاشته شده‌اند تا مانع از پیشروی نیروهای ایرانی به خاک عراق شوند.

بر پایه گزارش مرکز مین‌زدایی اقلیم کوردستان، هنوز نزدیک به ٣١٤ میلیون متر مربع از خاک کوردستان مین‌گذاری است.

0
1
2
3
4
5
7
7
9

ب.ن