مردم دهوک در تجمعی اعتراضی خواهان ارسال سهم اقلیم کوردستان از بودجه‌ی عراق فدرال شدند

تظاهرکنندگان دهوکی خواستار اجرای مواد قانون اساسی حکومت فدرال و ارسال سهم بودجه‌ی اقلیم کورستان از سوی بغداد شدند

اربیل (کوردستان ۲۴)- هزاران نفر از شهروندان دهوک روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ علیه تصمیمات دولت کنونی عراق و عدم ارسال حقوق و استحقاقات مالی اقلیم کوردستان طبق قانون بودجه عمومی سال مالی ۲۰۲۳، ۲۰۲۴ و ۲۰۲۳ تظاهرات کردند.

این تظاهرات با حضور اقشار مختلف شهر در پارک نوروز برگزار شد.

تظاهرکنندگان از دولت عراق خواستند که به قانون اساسی و قانون بودجه‌ی فدرال پایبند باشد و توافقات خود با دولت اقلیم کوردستان را اجرا کند.
ماموستا انس دوسکی یکی از برگزارکنندگان تظاهرات در دهوک به کوردستان ۲۴ گفت که هدف از این تظاهرات رساندن پیامی به احزاب سیاسی اقلیم کوردستان و جامعه‌ی جهانی برای تحت‌فشار قرار دادن دولت عراق برای تغییر سیاست‌هایش در برابر اقلیم کوردستان است.
سخنگوی دولت اقلیم کوردستان دیروز گفت که دولت عراق در پی گفتگوها با دولت اقلیم کوردستان تصمیم گرفته است ۵۰۰ میلیارد دینار به‌منظور پرداخت حقوق کارمندان به اقلیم کوردستان ارسال کند. این در حالی است که اقلیم کوردستان برای پرداخت حقوق کارمندان ماهانه به۹۴۰ میلیارد دلار نیاز دارد.
سخنگوی دول اقلیم کوردستان گفت: آنچه در دولت عراق شاهد آن هستیم، سیاست ایجاد گرسنگی مردم کوردستان و اختلاط حقوق مردم اقلیم کوردستان با مسائل سیاسی است.