دانش آموزان عراقی در مدارس کاهگلی تحصیل می‌کنند

مدرسه ابتدایی التفوق در منطقه بنی سعد در استان دیاله عراق،١٠ مارس ٢٠٢٤ – عکس خبرگزاری فرانسه
مدرسه ابتدایی التفوق در منطقه بنی سعد در استان دیاله عراق،١٠ مارس ٢٠٢٤ – عکس خبرگزاری فرانسه
"با وجود درآمد هنگفت این کشور از بخش نفت"

اربیل (کوردستان٢٤)- وضعیت مدارس در عراق وخیم گزارش شده و گفته می‌شود با وجود درآمد هنگفت این کشور از بخش نفت، دانش آموزان عراقی در مدارس کاهگلی تحصیل می‌کنند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که در عراق بیش از دو هزار مدرسه از گل ساخته شده و ٥٠ درصد مدارس این کشور به بازسازی نیاز دارند.

این در حالی است که عراق در ردیف کشورهای دارای بزرگترین ذخایر نفت قرار دارد و پنجمین تولید کننده نفت در جهان و از ثروت بزرگی برخودار است.

از تاسیس آموزش و پرورش در عراق، ١٠٣ سال می‌گذرد.

عُدی عبدالله، مدیر یکی از مدارس عراق، گفت:"در روزهای بارانی مدرسه را تعطیل می‌كنیم، چون آب از سقف کاهگلی به داخل کلاس‌ها چکه می‌کند و بیم آن داریم که سقف بر سر دانش آموزان فرو ریزد."

او گفت که مدرسه را با هزینه مردم ساخته‌اند و برای ٢٠٠ دانش آموز، فقط هفت کلاس و یک توالت دارند.

سال گذشته، از بودجه عمومی عراق، ١٢ تریلیون دینار به آموزش و پرورش اختصاص داده شده، اما آموزگاران این مدرسه می‌گویند که مدرسه نه تنها برای دانش آموزان مناسب نیست، بلکه به خاطر وجود "مار و عقرب بسیار" در اطراف آن، برای "لانه مرغ" هم مناسب نیست.

احمد لطیف، یکی از آموزگاران مدرسه، گفت:"مدرسه در یک مزرعه ساخته شده است، دانش آموزان اینجا هم عراقی هستند و از درآمد نفت این کشور سهم دارند، اما از آن درآمد چیزی به آنها و خانواده‌هایشان نمی‌رسد."

کارشناسان آموزش و پرورش، انتقادات بسیاری به وضعیت آموزشی این کشور دارند و می‌گویند "دولت‌های عراق، یکی پس از دیگری قادر به بهبود وضعیت نبوده و اوضاع هر روز بدتر می‌شود."

0
1
2
3
4

ب.ن