سرنوشت ٧٠٠ کودک ربوده شده‌ی ایزدی توسط داعش نامعلوم است

"٢٧٠٠ نفر از آنان بدون سرپرست هستند و در اردوگا‌ه‌ها نگهداری می‌شوند"

اربیل(کردستان٢٤)- مدیر امور ایزدیان در استان دهوک، از سرنوشت نامعلوم ٧٠٠ کودک ربوده شده‌ی ایزدی توسط داعش خبر داد.

جعفر سمو، مدیر امور ایزدیان در استان دهوک، در سالروز جهانی کودکان قربانی جنگ و آزار جنسی، به (کردستان٢٤) گفت؛ نزدیک به ٤هزار کودک ایزدی، قربانی جنگ و خشنوت جنسی داعش شده‌اند که ٢٧٠٠ نفر از آنان بدون سرپرست هستند و در اردوگا‌ه‌ها نگهداری می‌شوند.

وی افزود؛ در ابتدای حملات داعش، ٢٦٠٠ کودک ایزدی در شنگال به دست داعش افتاند و از آنها به عنوان جنگنجو استفاده می‌‌شد، تا کنون نیز سرنوشت ٧٠٠ کودک ربوده شده توسط داعش نامعلوم است.

مدیر امور ایزدیان در استان دهوک، اظهار داشت؛ بارها برای یافتن کودکان ربوده شده اقدام کرده‌اند و با بی توجهی دولت عراق مواجه شده‌اند، که این باعث ناامیدی شده است.

١٣ مرداد ١٣٩٣، شبه‌نظامیان داعش با حمله به شهر شنگال، کنترل کامل آن را در دست گرفته و کشتار بزرگی در آن شهر به راه انداختند، هزاران نفر را به اسارت گرفتند و زنان و دختران ایزدی را به بردگی جنسی وا داشتند.

 اخیرا سازمان ملل اعلام کرد؛ با برقراری بیش از ٢ میلیون تماس تلفنی با شاهدان و قربانیان کشتار جمعی ایزدی‌ها، اسناد جدیدی در باره‌ی جنایت‌های انجام شده توسط گروه داعش را جمع آوری کرده‌اند.

سازمان ملل با دولت عراق همکاری دارد و منتظر تصویب قانونی است تا بر اساس آنان مرتکبان جنایات جنگی، ضد بشری و کشتار جمعی محاکمه شوند.

ب.ن