وقوع درگیری شدید در مرز ارمنستان و آذربایجان

مناقشه‌ی آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه‌ی قره‌باغ سال‌ها است ادامه دارد

اربیل (کردستان۲۴)- وزارتخانه‌های دفاع کشورهای ارمنستان و آذربایجان عصر یکشنبه با ۲۲ تیرماه، با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای، ارتش یکدیگر را به نقض حریم مرزی و گشودن آتش به‌سوی نیروهای طرف مقابل متهم کردند.

وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که حدود ساعت ۱۲: ۳۰ روز یکشنبه، نیروهای نظامی آذربایجان سوار بر خودرویی نظامی و به دلایل نامعلوم تلاش کردند که با عبور از منطقه‌ی مرزی "تاووزوفسکی" وارد خاک ارمنستان شوند که با هشدار مرزبانان این کشور مواجه شدند و با به‌جا گذاشتن خودروی خود به پشت مرزهای دو کشور بازگشتند.

در ادامه‌ی این بیانیە آمدە است نزدیک ساعت ۱۳: ۴۵روز یکشنبه، نظامیان آذربایجان با استفاده از آتش توپخانه به مواضع مرزی ارمنستان منطقه مرزی تاووزوفسکی حمله کردند که با پاسخ متقابل ارتش این کشور مواجه شد و خسارت جانی به ارتش آذربایجان وارد شد.

در مقابل، وزارت دفاع آذربایجان ارتش ارمنستان را به نقض آتش‌بس از طریق شلیک توپخانه متهم کرد که در پی آن دو سرباز این کشور کشته و ۵ نظامی دیگر مجروح شدند. بیانیه‌ی وزارت دفاع آذربایجان تصریح کرده که در پی پاسخ کوبنده به نقض آتش‌بس توسط همسایه‌ی غربی، نیروهای ارتش این کشور ناگزیر به عقب‌نشینی شده‌اند.

تنش میان باکو و ایروان بر سر منطقه‌ی قره‌باغ از فوریه سال ۱۹۸۸ میلادی و با اعلام جدایی این منطقه‌ی خودمختار از آذربایجان آغاز و به درگیری مسلحانه در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ میلادی منجر شد.

تلاش‌های بین‌المللی برای حل این مناقشه با همکاری روسیه، آمریکا و فرانسه همچنان ادامه دارد، ولی تاکنون این تنش بە طور نهایی پایان نیافته است.

/ا.م