ایران: عربستان در منطقە تنش‌آفرینی می‌کند

وزیر دفاع عربستان: امکان مذاکرە با ایران وجود ندارد

k24- اربیل

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران،‌ روزچهارشنبه به اظهارات اخیر محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، واکنش نشان داده و گفته است، این سخنان سند گویایی برای پیگیری سیاست‌های تنش‌آفرین  عربستان سعودی در منطقه است. "محمد بن سلمان" یک روز پیشتر در مصاحبه‌ای ایران را متهم کرده بود که در صدد تسلط بر جهان اسلام است.

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، گفته است، ایران در صدد تسلط بر کشورهای مسلمان است و به همین دلیل امکان مذاکره با این کشور وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد بن سلمان روز سه شنبه، در یک گفتوگوی تلویزیونی با شبکه "ام بی‌سی" اظهار داشت: ما چطور می‌توانیم با یک رژیم کنار بیائیم که دارای ایدئولوژی افراطی است و عمیقا به دنبال تسلط برجهان اسلام و گسترش شیعه است.

به گزارش العربیه، وزیر دفاع عربستان اضافه کرده است: "منطق مقام‌های ایرانی در این سیاست، ایجاد زمینه‌ای مساعد برای ظهور مهدی منتظر است."

وزیر دفاع عربستان اضافه کرده بود، ایران هرگز رویکردی صادقانه در قبال ریاض نداشته است و به همین دلیل اظهارات مقام‌های این کشور برای ترمیم روابط بیشتر به «طنز» شبیه است.

یک روز بعد از اظهارنظر وزیر دفاع عربستان، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در واکنش به این سخنان گفته است: «این اظهارات سند گویایی برای ترویج تروریسم و پیگیری سیاست‌های تنش‌ساز و مخرّب سعودی‌ها در منطقه و مسائل ایران است.»

"حسین رویوران" کارشناس امور خاورمیانە در ایران در پاسخ بە خبرنگار "کردستان "٢٤، در این مورد بە تنش میان عربستان و ایران در یمن می‌پردازد. رویوران می‌گوید: عربستان سعودی از ناتوانی شدید نظامی رنج می‌برد و نتوانست در مقابل نیروی انصاراللە و ارتش یمن کار را یکسرە بکند و آمریکا هم ایران را بە دشمن فرضی عربستان تبدیل کرده‌است:

 

 

 

بهرام قاسمی در ادامه پاسخ بە وزیر دفاع عربستان، گفته‌است که اظهارات وزیر دفاع عربستان در خوش‌بینانه‌ترین حالت "ناشی از فهم نادرست شرایط منطقه" است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین روز چهارشنبه گفته است: «این گونه اظهارات در حالیکه منطقه تنش‌آلود غرب آسیا بیش از هر منطقه دیگری به تفاهم و همکاری میان کشورها نیازمند است، دور از خرد سیاسی و گامی نادرست و خطایی راهبردی تلقی می‌شود."

تنش میان عربستان و ایران در پی حملە ائتلاف عربی بە رەهبری عربستان سعودی و حملە بە سفارت و کنسولخانە این کشور در تهران و مشهد، بە حدی رسید کە سال گذشتە زوار ایرانی نتوانستند در مراسم حج شرکت کنند. اما مسئولین امور حج‌وزیارت ایران می‌گویند، امسال امکان شرکت دوباره ایرانیان در این مراسم فراهم شدە است.