انتقاد خامنە‌ای از اجرای "سند آموزشی یونسکو"

خواهان برابری جنسیتی در کشورهای عضو است

k24- اربیل

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از اجرای سند آموزشی یونسکو، مربوط به برنامه توسعه پایدار سازمان ملل در ایران انتقاد کرده و گفته است: "این سند ۲۰۳۰ یونسکو چیزی نیست که جمهوری اسلامی تسلیم آن شود. خامنەای گفتە است، اصل کار غلط است؛ اینکه برویم سندی امضا کنیم و بعد بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم؛ مطلقاً مجاز نیست."

خامنه‌ای امروز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت، در جمع معلمان و کارکنان آموزش و پرورش از شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته است " نباید می‌گذاشتند کار به جایی بکشد که ما جلوی آن را بگیریم. اینجا جمهوری اسلامی است".

بر اساس اهداف اعلام شده توسط یونسکو (سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد)، از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰، تمام کشورهای عضو سازمان ملل باید تلاش کنند که به اهداف و شاخص‌های توسعه پایدار دست پیدا کنند.

"آموزش باکیفیت" یکی از اهداف هفده‌گانه یونسکو برای توسعه پایدار است که خواهان آموزش برابر، فراگیر، عادلانه همراه با برابری جنسیتی در کشورهای عضو است.

سند توسعه آموزش ۲۰۳۰ یونسکو از زمان تصویب آن در سازمان ملل در سپتامبر سال ۲۰۱۵، با انتقاد گروه‌ها و رسانه‌های عمدتا محافظه‌کار در ایران روبرو شده و بعضی از آن به عنوان "برجام فرهنگی" یاد کرده‌اند.

یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیش از این گفته بود که طبق سند ۲۰۳۰ "مستشاران خارجی باید به آموزش و پرورش ایران نظارت کنند."