وزیر دفاع ایران در پاسخ بە عربستان: جایی را غیر از مکه و مدینه سالم نمی‌گذاریم

مقامات سعودی ایران را بە مداخلە در امور کشورشان متهم می‌کنند

k24 - اربیل

در پی سخنان وزیر دفاع عربستان در مورد کشاندن نبرد به داخل ایران، وزیر دفاع ایران، هشدار داد: اگر عربستان دست به اقدامی در این راستا بزند "جایی را غیر از مکه و مدینه سالم نمی‌گذاریم".

حسین دهقان، ۱۷ اردیبهشت ماه در مصاحبه با شبکه المنار، شبکه تلویزیونی وابسته به حزب‌الله لبنان، گفته است مقام‌های عربستان سعودی "فکر می‌کنند چون نیروی هوایی دارند، می‌توانند کاری انجام دهند.

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم، از قول دههقان گزارش دادند: "به آنها توصیه می‌کنیم جهالت نکنند، ولی اگر جهالت کنند جایی غیر از مکه و مدینه را سالم نمی‌گذاریم".

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، چندی پیش در مصاحبه‌ای گفته بود ریاض منتظر ورود جنگ به درون عربستان نخواهد ماند و برای کشیده ‌شدن نبرد به ایران تلاش می‌کند.

بن سلمان در گفت‌وگو با شبکه خبری ام‌بی‌سی، ایران را متهم کرده‌ بود به دنبال دسترسی به مکه به‌عنوان کانون جهان اسلام است و گفتە بود مذاکره با حکومتی که در انتظار ظهور مهدی و تسلط بر دنیای اسلام است، ممکن نیست.

وزارت خارجه ایران این سخنان را "سند گویایی برای پی‌گیری سیاست‌های تنش‌ساز" عربستان سعودی در منطقه توصیف کرده بود.

در سال‌های اخیر، روابط ایران و عربستان تیره‌تر شد و اعدام یک روحانی شیعه در عربستان و حمله گروهی به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد بر شدت تنش‌ها افزود. در پی حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، ریاض روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد.

عربستان و ایران در جنگ داخلی سوریه و نبردهای یمن، از طرف‌های درگیر علیه یکدیگر حمایت می‌کنند.