امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه شد

ماکرون: هر چقدر نبرد با تروریسم طول بکشد، ما نیز ادامه می‌دهیم

k24 - اربیل

امانوئل ماکرون با کسب بیش از ۶۵ درصد آرا به ریاست جمهوری فرانسه برگزیده شد.  رقیب وی در این انتخابات، مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه نیز کمی بیش از ۳۴ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

بە گزارش خبرگزاری فرانسە، نزدیک به ۲۴ درصد از واجدان شرایط رای دادن در این دور از انتخابات شرکت نکردند. این میزان عدم مشارکت از سال ۱۹۶۹ بی سابقه بود. حدود ۱۰ درصد از آرا نیز باطله و غیرقابل شمارش بود. به این ترتیب در مجموع یک سوم از فرانسوی‌ها از رای دادن به یکی دو از دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امتناع کردند.

ماکرون ۳۹ ساله، جوانترین رئیس جمهوری تاریخ فرانسه است. پیش از این ناپلئون بناپارت که در سن ۴۰ سالگی به امپراتوری فرانسه رسیده بود، عنوان جوان ترین رهبر این کشور را داشت.

ماکرون از نیمه شب ۲۴ اردیبهشت ماه کار خود را آغاز می کند. رئیس جمهوری منتخب فرانسه در سخنرانی خود در جمع هوادارنش گفت:‌ "اروپا و جهان انتظار دارند که ما از آزادی دفاع کنیم و مظلومان را مورد حمایت قرار دهیم. جهان در انتظار دنیایی انسانی‌تر، امیدوارتر و امن‌تر است، جهانی با رشد اقتصادی بهتر، عادلانه‌تر و پاک‌تر." وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که فرانسه فعالانه متعهد به حفاظت از محیط زیست و مبارزه با تغییرات آب و هوایی خواهد بود. وی افزود:‌ :فرانسه در صف اول مبارزه با تروریسم، نه تنها در خاک خود بلکه در هر اقدام بین‌المللی، خواهد بود. هر چقدر این نبرد طول بکشد، ما نیز ادامه می‌دهیم."

بسیاری از رهبران جهان پیروزی رئیس جمهور جدید فرانسە را تبریک گفتند. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا با ارسال توییتی گفت که فرانسوی‌ها "آینده اروپایی" را انتخاب کردند و باید همه با هم برای اروپایی قوی‌تر و عادلانه‌تر بکوشیم.

 

 

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از انتخاب ماکرون ابراز خرسندی کرد.

 

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز گفت که "بی صبرانه در انتظار همکاری" با رئیس جمهوری منتخب فرانسه است.

 

 

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در یک گفتگوی تلفنی ۱۰ دقیقه‌ای به ماکرون تبریک گفت و درباره مسائل مهم جهانی با وی تبادل نظر کرد. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در یک گفتگوی کوتاه تلفنی درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا با رئیس جمهوری منتخب فرانسه به رایزنی پرداخت.

 

مسجد جامع پاریس پیروزی امانوئل ماکرون در برابر "راست افراطی را علامت آشتی میان ادیان مختلف در فرانسه خواند.