بزرگ‌ترین اردوگاه پناه‌جویان در یونان در آتش سوخت

هنوز گزارش دقیقی از تلفات آتش‌سوزی اردوگاه موریا منتشرنشده است

اربیل (کُردستان۲۴)- به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی آتش‌سوزی روز چهارشنبه ۱۹ شهریور اردوگاه موریا، تمامی پناه‌جویان بلافاصله از این اردوگاه تخلیه شده و به دیگر اماکن انتقال یافتند.

آریس هاتزیکومینوس، معاون فرماندار جزیره‌ی لسبوس ساعاتی پیش به یک رادیو محلی گفت  که اردوگاه موریا پس‌ازاین آتش‌سوزی کاملاً ویران‌شده و اثری از چادر/خیمه‌های پناه‌جویان به‌جا نمانده است.

بااینکه هنوز گزارش دقیقی از تلفات آتش‌سوزی اردوگاه موریا منتشر نشده است، اما نیروهای کمک به پناه‌جویان و شاهدان عینی از زخمی شدن چندین پناه‌جو خبر داده‌اند.

گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی علت آتش‌سوزی اردوگاه موریا  ادامه دارد و هنوز گزارش رسمی در خصوص حادثه تایید نشده است.

درحالی‌که پناه‌جویان مردم محلی را به آتش زدن این اردوگاه متهم می‌کنند، خبرگزاری یونان (ANA)، نوشته است که این آتش‌سوزی پس‌ازآن رخ داد که ۳۵ نفر از پناه‌جویان از اینکه خود و خانواده‌شان قرنطینه شوند، دست به اعتراض زدند.

حدود دو هزار آزمایش کرونا هفته گذشته در اردوگاه موریا انجام گرفت و پس‌ازآنکه نتیجه‌ی تست ۳۵ پناه‌جویان  مثبت اعلام شد، مقامات یونانی اقدام به قرنطینه‌ی افراد مبتلا در این اردوگاه کردند و با مخالفت آنان مواجه شدند. از میان این ۳۵ نفر، یک پناه‌جویان علائم بیماری کووید-۱۹ را از خود نشان داده بود و ۳۴ پناه‌جوی دیگر فقط حامل این بیماری بودند.

در پی آتش‌سوزی امروز اردوگاه موریا، اورزولا فن درلاین ، رئیس کمیسیون اروپا با انتشار توییتی اعلام کرد که در حال حاضر، نجات جان پناه‌جویان بیش از هر موضوع دیگری در اولویت قرار دارد.

/ا.م