آیت‌الله یوسف صانعی از منتقدان حکومت ایران درگذشت

صانعی از حامیان میرحسین موسوی و جنبش سبز بود

اربیل (کُردستان۲۴)- دفتر این مرجع تقلید شیعیان روز گذشته در اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به حادثه‌ای که به شکستگی در ناحیه دست و لگن وی منجر شده از بستری شدن آقای صانعی در بیمارستان نکوئی قم خبر داده بود.

منابع بیمارستانی بامداد روز شنبه ۲۲ شهریور درگذشت آیت‌الله صانعی را تأیید کردند.

یوسف صانعی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ یکی از روحانیون نزدیک به روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی بود و سمت‌هایی را در سال‌های ابتدایی انقلاب بر عهده داشت، اما در دوران رهبری علی خامنه‌ای به یکی از منتقدان حکومت تبدیل شد. صانعی از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ دادستان کل کشور بود و پیش از آن نیز به‌عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان انتخاب شده بود.

وی همچنین یکی از حامیان جنش سبز پس از انتخابات مناقشه برانگیز سال ۱۳۸۸ بود و پس‌ازاینکه رهبران این جنبش اعتراضی حصر شدند بارها نسبت به این موضوع اعتراض کرد.

دفتر وی در قم در سال ۱۳۸۸ بارها موردحمله‌ی تندروها قرار گرفت و در دی‌ماه ۱۳۸۸ نیز جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در نامه‌ای به امضای محمد یزدی اعلام کرد که یوسف صانعی فاقد ملاک‌های لازم برای تصدی مرجعیت است. برخی از اعضای جامعه‌ی مدرسین نظرات فقهی صانعی را بدعت توصیف کرده‌اند.

تساوی دیه زن و مرد، منع ازدواج موقت برای مرد مسلمان متأهل که با همسرش زندگی می‌کند، محرم دانستن فرزندخواندگان به مرد و زنی که آنها را به فرزندی پذیرفته‌اند، تردید در جاری شدن حکم ارتداد در مورد کسانی که آگاهانه و از روی تحقیق دین خود را عوض کرده‌اند، ارث بردن غیرمسلمان از مسلمان و مشروط دانستن ازدواج مجدد مرد مسلمان به رضایت همسر یک از فتواهای مناقشه برانگیز آیت‌الله صانعی بود

در دی‌ماه ۱۳۸۸ جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم اعلام کرد که یوسف صانعی شایستگی تصدی مرجعیت ندارد. اما آیت‌الله علی سیستانی و تعدادی دیگر از مراجع شیعه با آن مخالفت کردند. آیت‌الله سیستانی گفت: جامعه‌ی مدرسین مرجع تشخیص صلاحیت مراجع نیست.

/ا.م