سە کشور اروپایی به‌طور هماهنگ به ایران اعتراض کردند

سە کشور اروپایی سفرای ایران را احضار کردند

اربیل (کُردستان ۲۴)- سه دولت فرانسه، آلمان و انگلستان برای اولین بار در اقدامی هماهنگ با احضار سفرای جمهوری اسلامی ایران اعتراض خود را نسبت به دستگیری و حبس ایرانیان دو تابعیتی و رفتار حکومت اسلامی ایران با زندانیان سیاسی این کشور اعلام کردند.

روز سه‌شنبه دوم مهرماه، وزارت امور خارجه‌ی بریتانیا حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن را احضار و نامه‌ی اعتراضی حکومت انگلستان را به او ابلاغ کرد. قرار است در اقدامی مشابه سفرای تهران در پاریس و برلین نیز در هفته‌ی جاری احضار شوند.

دولت لندن در نامه‌ی اعتراضی خود گفته است که دستگیری‌ها و حبس‌های خودسرانه در ایران به حیثیت بین‌المللی حکومت اسلامی ایران شدیداً لطمه وارد می‌آورد. در این نامه حکومت انگلستان نگرانی خود را از سرکوب مداوم مدافعان حقوق بشر، رسانه‌ها، سازمان‌ها و شخصیت‌های فرهنگی مستقل در ایران اعلام داشته و از حق فعالیت رسانه‌های آزاد و مستقل دفاع کرده است.  در این نامه همچنین دولت بریتانیا بار دیگر خواستار آزادی نازنین زاغری-رتکلیف شده که از سال ۲۰۱۶ به اتهام تلاش برای سرنگون کردن جمهوری اسلامی ایران در این کشور زندانی شده است. اعدام نوید افکاری که موجی از اعتراض‌های ملی و بین‌المللی برانگیخت و وضعیت نگران‌کنندۀ نسرین ستوده حقوقدان و فعال حقوق بشر در زندان ازجمله مواردی است که سه دولت اروپایی در اعتراض‌های خود به آنها اشاره ‌کرده‌اند.

دولت فرانسه در اعتراض خود خواستار آزادی فوری نسرین ستوده و فریبا عادل خواه پژوهشگر ایرانی-فرانسوی شده که از زندان اوین به بازداشتگاه وزارت اطلاعات ایران منتقل شده است. دیروز سه‌شنبه بیست‌ودو سپتامبر شماری از نمایندگان مجلس ملی فرانسه از دولت این کشور خواستند که علیه نقض حقوق بشر در ایران موضع بگیرد و خواستار آزادی نسرین ستوده شود. در پی اعدام نوید افکاری وزارت امور خارجه‌ی آلمان به نشانه‌ی اعتراض سفر محمدجواد ظریف به برلین را لغو کرد.

/ا.م