پرزیدنت بارزانی: جنگ کُرد با کُرد را حرام کرده‌ایم

"نباید به حاکمیت قانونی اقلیم کُردستان دست درزای شود"

اربیل(کُردستان٢٤)- پرزیدنت مسعود بارزانی، در پیامی اعلام کردند؛ بهترین موضع در این شرایط احترام گذاشتن به حاکمیت روا و قانونی اقلیم کُردستان و تخلیه تمام مناطقی است که با تحمیل نیروی نظامی اشغال شده‌اند.

متن پیام پرزیدنت بارزانی:

به نام خداوند بخشنده و مهربان

در این شرایط آشفته که منطقه را در بر گرفته است و این همه بحران که میهن ما را گرفتار کرده‌اند، لازم می‌دانم از همه کُردستانیان بخواهم که به شکلی واقعی با این شرایط ناهموار مقابله کنند و مسئولیت تاریخی خود را بدانند و در مسیر عادیسازی اوضاع و از بین بردن تنش و ناملایمات گام بردارند. اکنون کُردستان بیشتر از هر زمان دیگر به فرزندان دلسوز خود نیاز دارد تا میهن خود را در برابر ناملایمات و توطئه‌ها حفظ کنند.

تاریخ شاهد است و به آن افتخار می‌کنیم که جنگ کُرد با کُرد را حرام کرده‌ایم چرا که مردم کُردستان و همه ما از جنگ و ناسازگاری خسارت بسیار دیده‌ایم.

اما نباید این موضع ما به اشتباه تحلیل شود و مورد سوءاستفاده قرار گیرد و به حاکمیت قانونی اقلیم کُردستان دست درزای شود و تلاش بر این باشد که اراده نظامی غیرقانونی به مردم کُردستان تحمیل گردد. نباید حرام کردن جنگ کُرد با کُرد چنان تحلیل شود که بر مبنای آن ثبات و امنیت شهرها و شهرک‌ها و روستاهای ما بر هم زده شوند و هم‌میهنانمان ناچار شوند خانه و محل خود را ترک کنند و قربانی شوند و به ناحق شهید شوند و صدای هیچ کس هم در نیاید.

پس از حمله وحشیانه تروریست‌‌های داعش، پیشمرگه‌های قهرمان کُردستان روانه جبهه‌های جنگ با تروریست‌ها شدند و بسیاری از مناطق تخلیه شدند. متاسفانه از آن زمان به جای اینکه از تجربه اقلیم کُردستان حمایت کنند، نظامیان پ ک ک آن مناطق مرزی و بعدها برخی مناطق دیگر را اشغال کردند و خود را به عنوان جایگزین دولت تحمیل کردند و اجازه ندادند مردم خانه و روستاهای خود را آباد کنند و اگر به مناطق خود باز گردند از آنها باجگیری می‌کنند. بی‌گمان این گونه رفتارها قابل قبول نیستند. موضع میهن پرورانه و پاسداری از میهن از روی عمل مشخص می‌شود نه حرف و گفتار.

لازم است یادآور شویم هنگامی که در ابتدای فعالیت‌هایشان بودند، ما هر گونه همکاری به آنها ارائه دادیم، اما آنها بالعکس موضعی ناجوانمردانه داشتند و بعدها در چند مرحله جنگ را نیز بر ما تحمیل کردند و در نتیجه همه متضرر شدیم.

بهترین موضع در این شرایط احترام گذاشتن به حاکمیت روا و قانونی اقلیم و تخلیه تمام مناطقی است که با تحمیل نیروی نظامی اشغال شده‌اند و برای هم‌میهنان اقلیم کُردستان به محل خطر تبدیل شده‌اند. تا کنون نیز به دلیل حضور نیروهای  پ ک ک صدها روستا آباد نشده‌ و به میدان جنگ و ستیز تبدیل گشته‌اند.

از همه می‌خواهم برای اینکه شرایط میهن‌مان بیش از این آشفته نشود و مناطق ویران آباد گردند و از تنش بیشتر و رویداد‌های غیرمطلوب جلوگیری شود لازم است به تحمیل غیرقانونی هیچ جهتی اجازه ندهند و از مبارزه و فداکاری پیشمرگه و مردم ستمدیده ما حمایت کنند و نسبت به این برهه احساس مسئولیت کنند.

مسعود بارزانی

١٢ آبان ١٣٩٩  

 

ب.ن