پرزیدنت بارزانی: بار دیگر از پشت به مردم کُردستان خنجر زدند

"از یکصدایی نمایندگان کُرد در بغداد تقدیر می‌کنم"

اربیل(کُردستان٢٤)- پرزیدنت مسعود بارزانی، در پیامی تصویب قانون اخذ دیون در مجلس نمایندگان عراق را "از پشت خنجز زدن به مردم کُردستان" دانستند و خواهان اتخاذ تصمیمی مسئولیت پذیرانه و تعیین حدود برای این گونه رفتارها شدند.

متن پیام

متاسفانه بار دیگر جریان‌های سیاسی عراق اعم از شیعه و سنی در مجلس نمایندگان عراق از پشت به مردم کُردستان خنجر زدند و از بودجه و قوت مردم کُردستان به عنوان کارت فشار علیه اقلیم کُردستان استفاده کردند.

این در حالی‌ست که در اوان گذشته چندین بار میان دولت اقلیم و دولت عراق فدرال توافق امضا شده است، اما توافقات اجرا نشده‌اند. ما به آن قانونی که مجلس نمایندگان عراق بدون توجه به مبانی شراکت و توافقات تصویب نموده، همچون موضوعی سیاسی برای فشار علیه اقلیم کُردستان و مجازات مردم کُردستان می‌نگریم که بر خلاف مبانی شراکت و توافق و توازن میان اقلیت‌های عراق است و نوعی اعمال فشار و جنگ‌ طلبی است. روشن شد که آنها پیشاپیش تصمیم به دشمنی با اقلیم کُردستان گرفته‌اند و همیشه با همان منطق با قانون و توافقات و حقوق و مطالبات مردم کُردستان برخورد کرده‌اند.

در اینجا از یکصدایی نمایندگان کُرد در بغداد تقدیر می‌کنم که با اتخاذ موضع مشترک علیه آن قانون مجلس نمایندگان عراق ایستادند و آن موضع آنها شایان تقدیر و تحسین است. از ریاست اقلیم و پارلمان و دولت می‌خواهم با نمایندگان کُردستان در بغداد و جریان‌های سیاسی اقلیم در مورد این موضوع نشست برگزار کنند و تصمیم مشترک اتخاذ نمایند. تصمیمی مسئولیت پذیرانه که در راستای حل مشکلات و همزمان حفظ کرامت ملت‌مان باشد و حدود این گونه رفتارها را که هدف از آن مجازات مردم کُردستان است مشخص نماید.

مسعود بارزانی

٢٢ آبان ١٣٩٩

 

ب.ن