دزدان دریایی سومالی یک قایق ایرانی را ربودند

ایران با سومالی روابط دیپلماتیک ندارد

k24- اربیل

یک مقام کشور سومالی اعلام کرده است که دزدان دریایی یک قایق ماهیگیری ایرانی را در سواحل  این کشور ربوده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از علی شیر، شهردار شهر هابو (Haabo) در شمال بخش نیمه خود‌مختار "پانتلند" سومالی نوشته است که گروهی از دزدان دریایی سومالی روز سه‌شنبه (۲ خرداد) یک قایق ماهیگیری ایرانی را ربوده‌اند.

به گفته این مقام سومالیایی دزدان دریایی قصد دارند از این شناور ایرانی به عنوان پایگاهی برای حمله و ربودن کشتی‌های دیگر استفاده کنند.

شهردار شهر هابو همچنین بە رویترز گفته است که قایق ایرانی مجوز ماهیگیری نداشته است. رسانه‌های محلی و خبرگزاری رویترز اطلاعاتی درباره تعداد خدمه و سرنوشت آنان نداده‌اند.

دفتر دریانوردی بین‌المللی که مرکز آن در لندن است تائید کردە است کە کە تنها در سال جاری میلادی سه مورد کشتی‌ربایی در این منطقه اتفاق افتاده است.

در بهمن ۱۳۹۳ نیز یک قایق ماهیگیری صیادان بلوچ ایرانی توسط دزدان دریایی ربوده شده است و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

اغلب شهروندان بلوچ ایرانی که در زمان دستگیری تعداد آنها به ۲۱ نفر می‌رسید، از شهرستان کنارک استان سیستان و بلوچستان هستند که برای صید ماهی وارد آب‌های آزاد شده ‌بودند و هنگام بازگشت به اسارت دزدان دریایی سومالی درآمدند. هشت تن از این صیادان به دلیل وضعیت نامناسب بهداشتی و کمبود مواد غذایی فوت کرده‌‌اند. ۵ نفر از آنان موفق به فرار شدند ‌و ۸ نفر دیگر نیز همچنان در اسارت دزدان دریایی کشور سومالی به سر می‌برند.