فرماندار شنگال: پ‌ک‌ک تنها پایگاه‌ها و لباس‌های خود را تغییر داده است

فرماندار شنگال: افراد مسلح پ‌ک‌ک مانع از اجرای توافق شنگال شد‌ه‌اند

اربیل (کُردستان ۲۴)- محما خلیل، فرماندار شهر شنگال (سنجار)، اعلام کرد که افراد مسلح پ.ک.ک برای دور زدن توافق سنجار که میان اقلیم کردستان و دولت بغداد منعقد شده، از پایگاه‌های قبلی خود به مکان دیگری در همین شهر نقل مکان کرده و لباس فرم خود را نیز عوض کرده‌اند.

فرماندار شنگال، طی مصاحبه‌ای گفت که طبق توافق شنگال، باید تمام نیروهای شبه‌نظامی این شهر را تخلیه کنند تا زمینه‌ی بازگشت آوارگان کرد ایزدی به سرزمینشان مهیا شود.

فرماندار شنگال گفت که پ.ک.ک برای فرار از این بند توافق هم پایگاه‌های خود را عوض کرده و هم یونیفورم‌‌هایشان را تغییر داده‌اند.

او همچنین تصریح کرد که به توافق سنجار و عادی‌سازی اوضاع در این بخش بسیار امیدوار بود> اما متأسفانه تاکنون تنها اقدامات صوری در راستای اجرائی شدن آن انجام‌شده است.

فرماندار شنگال همچنین در رابطه با آمار آوارگان ایزدی که به زادگاه خود بازگشتند، گفت: تاکنون تنها ۱۸ درصد آوارگان ایزدی به شنگال بازگشته‌اند و یکی از دلایل اصلی عدم بازگشت این افراد به زادگاهشان حضور نیروهای پ.ک.ک در منطقه و اختلافات سیاسی و نبود خدمات ابتدائی در شنگال است.

پیش‌ازاین «بئر دیان»، مسئول شعبهی شنگال موسسه‌ی خیریەی بارزانی گفته بود که آوارگان علاوه بر اینکه از عدم ثبات امنیتی در شنگال نگران‌اند، امیدوارند از سوی دولت فدرال عراق غرامت مالی دریافت کنند. مسئول شعبه‌ی موسسه‌ی خیریە بارزانی در مورد خروج نهایی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) از شهر گفته بود، که تنها به تغییر لباس‌های نظامی خود اقدام کردند مطمئن نیستند.

بغداد و اربیل جمعه ۱۸مهر 1399( ۹ اکتبر ۲۰۲۰) بر سر عادی‌سازی اوضاع در شنگال به توافق رسیدند.

/ا.م