وزیر خارجه‌ی ایران: من در سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی کمتر نقش داشتم

ظریف: نتوانستیم از تأثیر بار سیاست خارجی بر معیشت مردم کم کنم

اربیل (کوردستان ۲۴)- محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ی ایران، می‌گوید "وقتی‌که در مقابل جهان قرار می‌گیرم، نماینده‌ی مجموعه‌ی  حاکمیت ایران هستم، لذا باید از چیزهایی دفاع کنم که خودم هم به آنها باور ندارم و منتقد برخی از آنها هستم".

وزیر خارجه‌ی ایران در مصاحبه با روزنامه‌ی اعتماد گفته "از برخی اقدام‌ها در صحنه‌ی بین‌المللی دفاع کردم که معتقد بودم این اقدام‌ها برای منافع ملی مفید نیست، ولی آن اقدام‌ها را نه من بلکه دیگران انجام داده بودند و من به‌عنوان وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران موظف بودم از هر اقدامی که توسط ایرانی‌ها توسط هر مقام مسئول ایرانی انجام می‌شود، در خارج دفاع کنم چه موافق باشم و چه نباشم".

ظریف گفته "من در تدوین سیاست‌های برجام نقش بیشتری داشتم، در تدوین سیاست‌های منطقه‌ای نقش محدودتری داشتم، در تدوین سیاست‌های ایران با روسیه و چین نقش برجسته‌ای داشتم، در تدوین سیاست‌های ایران با آمریکای لاتین نقش بسیار مهمی داشتم، اما در تدوین سیاست‌های ایران در منطقه نقش کمتری داشتم. نمی‌گویم نقش نداشتم بلکه نقش کمتری داشتم. اما مجری همه این سیاست‌ها بودم و مدافع همه‌ی آنچه که جمهوری اسلامی انجام داده است".

ظریف در این مصاحبه گفته "اطمینان دارم من اقدامی نکردم که باری بر معیشت مردم اضافه کنم البته آن‌قدر که می‌خواستم نتوانستیم از تأثیر بار سیاست خارجی بر معیشت مردم کم کنم".

وزیر خارجه‌ی ایران درباره‌ی گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ارتباط هستند گفته که این گروها نیابتی نیستند و توضیح داده "کاری که ما می‌کنیم، خریدن مزدور نیست و این تفاوتی است که بین ما و سایرین وجود دارد. ممکن است دوستان ما در شرایطی که امکانات مالی جمهوری اسلامی ایران بسیار بیشتر بود درخواست‌هایی می‌کردند و این درخواست‌ها موردقبول واقع می‌شد. در دولت یازدهم و دوازدهم به خاطر محدودیت امکانات و اینکه اولویت با مردم ایران است... همه‌ی امکانات موجود هزینه مردم ما شد".

محمدجواد ظریف از شهریور ۱۳۹۲ تاکنون وزیر خارجه ایران است و در دو مصاحبه ابراز تمایل کرده که در دولت بعدی ایران هم در همین سمت باقی بماند.

/ا.م