مسرور بارزانی: درگذشت دکتر روژ مرا از درون ماتم‌زده کرد

دکتر روژ نوری شاویس بامداد دوشنبه ۲۷ بهمن در یکی از بیمارستان‌های اربیل زندگی را بدرود گفت

اربیل (کوردستان۲۴)- مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان، روز دوشنبه ۲۷ بهمن۱۳۹۹ در پیامی درگذشت دکتر روژ نوری شاویس مبارز و پیشمرگ شجاع کوردستان را تسلیت گفت.

نخست‌وزیر، در این پیام گفت: دکتر روژ و خانواده‌ی مبارزش نقش بارز و مهمی در جنبش رهایی‌بخش ملت کوردستان دارند و با درگذشت ایشان، ملت کوردستان مبارز بزرگ و سیاستمدار باتجربه‌ای را از دست داد.

متن پیام نخست‌وزیر اقلیم کوردستان بە این شرح است:

"با تأسف و تأثر عمیق خبر درگذشت سیاستمدار،  پیشمرگه‌ی شجاع، فرمانده‌ی توانمند، مبارز نامی کوردستان و عضو دفتری پارت دمکرات کوردستان (دکتر روژ نوری شاویس) مرا از صمیم قلب متأثر کرد.

دکتر روژ و خانواده‌ی مبارز ایشان نقش بارز و مهمی در جنبش رهایی‌بخش ملت کوردستان دارند و با درگذشت دکتر روژ، ملت کوردستان مبارز بزرگ و سیاستمدار باتجربه‌ای را از دست داد کە در همه‌ی مسئولیت‌هایی کە بر عهده داشت، همیشه مدافع نیرومند حقوق مردم کوردستان و نمونه‌ی وفاداری بود.

به این مناسبت اندوه‌بار، مراتب تسلیت خود را بە جناب پرزیدنت بارزانی، رهبری و اعضای پارت دمکرات، خودمان و خانواده‌ی محترم و مبارز مرحوم ایشان تقدیم می‌دارم. از خداوند بزرگ خواهانم روح او را بە بهشت شاد نموده  و صبر و آرامش را بە همه عطا نماید.

تلاش و مبارزه‌ی دکتر روژ همیشه در یاد ما زنده خواهد ماند."

دکتر روژ متولد ۱۹۴۷ میلادی در سلیمانیه، پس از اخذ مدرک مهندسی برق از دانشگاه موصل،  دریکی از دانشگاه‌های آلمان مدرک دکترا را در این رشته دریافت کرده و مناصب ریاست پارلمان کوردستان، ریاست کابینه‌ی اقلیم کوردستان،  دو دوره معاونت نخست‌وزیر عراق فدرال، ریاست هیئت مذاکرات کوردستان برای تشکیل دولت عراق را بر عهده داشته است.

/ا.م