جو بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ بر بازگشت کشورش به معاهده‌ی اقلیمی پاریس تأکید کرد

جو بایدن نیز در نخستین روز کاری خود در کاخ سفید در اول بهمن‌ماه در فرمانی اجرایی این تصمیم دونالد ترامپ را لغو کرد
معاده‌ی اقلیمی پاریس
معاده‌ی اقلیمی پاریس

اربیل (کوردستان۲۴)- جو بایدن نیز در نخستین روز کاری خود در کاخ سفید در اول بهمن‌ماه در فرمانی اجرایی این تصمیم دونالد ترامپ را لغو کرد

به دنبال تلاش‌های گسترده آمریکا و مذاکراتی طولانی٬ معاهده‌ی اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ امضا شد. خروج از این معاهده اقلیمی جهانی یکی از وعده‌های عمهدی دونالد ترامپ به رأی‌دهندگان آمریکایی در سال ۲۰۱۶ بود که در ۱۴ آبان سال جاری تکمیل و نهایی شده بود.

جو بایدن نیز در نخستین روز کاری خود در کاخ سفید در اول بهمن‌ماه در فرمانی اجرایی این تصمیم دونالد ترامپ را لغو کرد.

جو بایدن روز جمعه اول اسفند، در کنفرانس امنیتی مونیخ از تغییرات آب و هوایی به‌عنوان تهدیدی حیاتی و جهانی یادکرد و گفت، دیگر نمی‌توانیم در این زمینه تأخیر کنیم یا حداقل‌ها را انجام دهیم.

جان کری، نماینده‌ی ویژه‌ی رییس جمهوری آمریکا در امور اقلیمی، نیز در توییتی ضمن اعلام این خبر گفته است، هیچ کشوری نمی‌تواند در این نبرد به‌تنهایی بجنگد.

دولت باراک اوباما، رییس جمهوری وقت آمریکا ازجمله امضاکنندگان این پیمان بود که هدف آن تلاش مشترک برای کاهش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ اعلام شده است.

دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ وعده داده بود که انتشار گازهای گلخانه‌ای آمریکا را تا سال ۲۰۲۵ نسبت به سطح سال ۲۰۰۵ بین ۲۶ تا ۲۸ درصد کاهش خواهد داد.

دانشمندان معتقدند که تحت تأثیر تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت بشر دمای زمین به نسبت سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ (دوران ماقبل صنعتی) حداقل یک درجه افزایش یافته است.

پیش‌بینی سازمان جهانی هواشناسی نشان می‌دهد که به‌احتمال ۷۰ درصد میزان گرمایش زمین حداقل دریکی از ماه‌های سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ از ۱٫۵ درجه بالاتر از دوران ماقبل صنعتی بیشتر خواهد شد.

/ا.م