وزارت امور خارجه‌ی ایران پیشنهاد اتحادیەی اروپا در مورد مذاکره با آمریکا را رد کرد

ایران خواستار پایان دادن بە تحریم‌های این کشور شد
برجام
برجام

اربیل (کوردستان ۲۴)- ایران پیشنهاد مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا برای برگزاری یک نشست غیررسمی با حضور آمریکا برای گفتگو درباره‌ی برجام را رد کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزیر امور خارجه‌ی ایران شامگاه یکشنبه ۱۰ اسفند گفت: «با توجه به مواضع و اقدامات اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، زمان را برای برگزاری جلسه‌ی غیررسمی پیشنهادی جوزپ بورل مناسب نمی‌دانیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران گفت: «هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات‌متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه‌تنها سیاست شکستخورده‌ی فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ را اعلام نکرده است.»

خطیب‌زاده گفت: « آمریکا باید به تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه‌ی خود خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام.»

سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران همچنین گفت: «جمهوری اسلامی ایران عمل را با عمل پاسخ خواهد داد و همان‌گونه که متناسب با رفع تحریم‌ها، به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت، به اقدامات و رفتارهای خصمانه نیز به همان شکل و صورت پاسخ خواهد داد.»

پیش از اظهارات رسمی سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران، وال‌استریت جورنال به نقل از دو دیپلمات ارشد غربی نوشت که تهران پیشنهاد بروکسل برای انجام مذاکرات هسته‌ای غیررسمی در هفته‌های آینده در نشست ۱+۴ و با حضور ایالات‌متحده آمریکا را رد کرده است.

این روزنامه‌ی آمریکایی در شماره‌ی روز یکشنبه از قول دو منبع خود نوشته بود که مقامات ایرانی خواهان این «تضمین» هستند که آمریکا پس از شرکت در نشست با ایران، «تحریم‌ها را لغو کند».

جوزپ بورل اخیراً از جانب سه کشور اروپایی حاضر در قرارداد هسته‌ای با ایران، از مقامات تهران و واشنگتن خواسته بود تا در نشستی غیررسمی به گفتگو درباره‌ی برجام بپردازند.

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا این دعوت را پذیرفته بود، اما محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ی ایران روز شنبه دوم اسفند همزمان با سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، از عملکرد اروپا انتقاد کرده و گفته بود که ایران تا پیش از رفع تمام تحریم‌ها، وارد چنین مذاکره‌ای نمی‌شود.

/ا.م