وزیر پیشین اسرائیل خواستار حمایت آمریکا و کشورش از استقلال کردستان شد

«بارزانی این اقدام را در پیش گرفته است، چونکه معتقد است خواهد توانست موافقت آمریکا را به رهبری دونالد ترامپ به دست آورد».

K24 - اربیل

به گزارش کردستان24، گیدون سار وزیر پیشین کشور اسرائیل و مرد شماره 2 سابق بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور از اسرائیل و آمریکا خواست دولت مستقل کردستان را به رسمیت بشناسند.

سار به روزنامه ارشلیم پوست گفت «هر چند کردها در شمال عراق حوکمرانند، اما هدفشان یک استقلال قانونی است».

وی همچنین گفت «اسرائیل باید (استقلال) کردستان را به رسمیت بشناسد و آمریکا را هم ترغیب نماید از دولت کردها حمایت نماید».

همه پرسی استقلال کردستان روز 25 سپتامبر 2017 میلادی (سوم مهر ماه 1396) در تمام مناطق جنوب کردستان برگزار خواهد شد.

مقامات دولتی و احزاب سیاسی کردستان روز 17 خرداد ماه جاری این تصمیم را گرفتند.

وزیر پیشین کشور اسرائیل با اشاره به اقلیت بودن کردها و یهودیها در منطقه گفت «ما یهودیها همانند کردها در خاورمیانه اقلیت هستیم و آنها چند دهه است اثبات کردند همپیمان استراتیژیک قابل اعتماد ما هستند».

گیدون سار بر این باور است «بارزانی این اقدام را در پیش گرفته است، چونکه معتقد است خواهد توانست موافقت آمریکا را به رهبری دونالد ترامپ به دست آورد و کردها با وجود هوشداریهای بین المللی درباره اینکه همه پرسی همزمان با جنگ علیه داعش باعث مقابله با بغداد خواهد شد، همه‌پرسی استقلال را برگزار خواهند کرد».

روزنامه ارشلیم پوست با اشاره به سخنان وزیر پیشین اسرائیل می‌نویسد «کردها در طی هشت ماه عملیات به رهبری آمریکا نقش برجسته‌ای در شکست دادن سونیهای افراطگرا در استان نینوا و اطراف موصل پایتخت بالفعل آنها داشتند و حکومت شیعه بغداد هر نوع حرکت کردهای سنی را برای استقلال یک جانبه رد کرده است و بر مشارکت تمام بخشهای دیگر عراق در تصمیم گیری برای آینده کشورشان پافشاری میکند».

به گفته این منبع، سار دو ماه پیش با یک مشاور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان دیدار کرد و یک عضو امنیت کابینه اعلام کرد درباره مسائل منطقه دیدار کرده است.

وزیر پیشین اسرائیل پیشبینی کرد همه پرسی استقلال کردستان موفقیت آمیز خواهد بود و واکنشهای بین المللی تعیین خواهند کرد که یک دولت مستقل کردستان تشکیل خواهد شد یان خیر.