گزارش دبیر کل سازمان ملل درباره قطعنامه ۲۲۳۱ برجام

گوترس از ایران خواست از انجام آزمایش موشکها خودداری کند که باعث افزایش تنشها خواهد شد.

K24 - اربیل

 آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد سومین روز پنجشنبه گزارش شش ماه خود را درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، برجام منتشر شد.

به گزارش رویترز، گوترس از ایران خواست از انجام آزمایش موشکها خودداری کند که باعث افزایش تنشها خواهد شد.

گزارش دبیر کل درباره اجرای قظعنامه 2231 از طرف اعضای شورای امنیت سازمان ملل مورد ارزیابی قرار گرفت.

نیکی هیل نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل گفت «گزارش دبیر کل نشان میدهد که ایران به طور مستمر و عامدانه قطعنامه 2231  را نقض کرده است و شورای امنیت حتی یک گام موثر کوچک در پاسخ به نقض‌های مکرر ایران بر نداشت».

وی همچنین گفت «باید به ایران نشان دهیم که نقض قطعنامه‌های سازمان ملل را تحمل نمی‌کنیم».

ولادیمیر سافرونکوف نماینده روسیه در سازمان ملل موضعی در حمایت از ایران در پیش گرفت و ضمن اعتراض به گزارش دبیر کل گفت «بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ درباره برنامه موشکی بالستیکی ایران و ارتباط آن با برجام واضح است و نباید با مبهم خواندن این بندها، گزارش‌های فنی را به گزارشی سیاسی علیه ایران و به ضرر برجام تبدیل کرد».

گوترس در گزارش قطعنامه برجام گفته بود متن قطعنامه درباره آزمایش موشکها مبهم است و با وجود اختلاف در تفسیر آن، این آزمایشها پتانسیل افزایش تنشها را دارد و باید ایران از آزمایش موشکها خودداری کند».

جفری فلتمن معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل در نشست شورای امنیت  ضمن درخواست از کشورهای عضو توافقنامه برای پایبند بودن به تعهدات خود گفت « این توافق فرصتی برای ایران فراهم می‌آورد تا روابط اقتصادی و تجاری خود را با جامعه بین المللی گسترش دهد».

ایران و شش قدرت جهانی پس از چندین ماه مذاکره، در تیرماه سال ۱۳۹۴ بر سر «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) توافق کردند. بر اساس این توافق، ایران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را تعطیل کرد و سطح غنی سازی اورانیوم را کاهش داد و در مقابل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران معلق یا برداشته شدند».

شورای امنیت سازمان ملل در ژوئیه سال ۲۰۱۵ در تایید توافق هسته‌ای ایران، قطعنامه ۲۲۳۱ را صادر شد.

در نشست روز پنجشنبه شورای امنیت همچنین، قاچاق اسلحه از ایران مورد بررسی قرار گرفت.

 جفری فلتمن به توقیف یک محموله تسلیحاتی در روز یکم فروردین 1395 در شمال اقیانوس هند توسط نیروی دریایی فرانسه اشاره کرد و گفت «مبدا این محموله تسلیحاتی ایران بوده است».

پیشتر یک مقام نظامی آمریکا به سی ان ان گفته بود «احتمالا مقصد نهایی این محموله یمن بوده است».

نماینده آمریکا در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت «نقش مخرب و بی ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه بسیار فراتر از آزمایشهای غیر قانونی موشکی است و ایران از سوریه تا یمن و لبنان و عراق به حمایت از گروه های تروریستی ادامه می دهد. تسلیحات، مشاوران نظامی، و سلاح های قاچاق ایران منبع درگیری‌ها در منطقه است و چنین اقداماتی حل این بحرانها را دشوارتر کرده است».