نزاع بین دولت و سپاه درباره قراردادهای اقتصادی

سپاه خواهان سهم بیشتری از قراردادهاست.

K24 - اربیل

پس از عقد قرارداد 4.8 میلیارد دلاری توسعه میدان پارس جنوبی با شرکت توتال، نزاع بین دولت و سپاه وارد مرحله‌ای تازه‌ای شد و مقامات سپاه و محافظهکاران با انتقاد از این قرارداد خواهان سهم بیشتری از پروژههای عمرانی دولت شدند.

سردار عبدالله عبدالهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران اعلام کرد «مسئولان دولت درباره فعالیت های سازندگی سپاه ایجاد شبه میکنند و سزاوار نیست عرصه بر مجموعه‌ای که با تمام توان و قدرت در شرایط سخت تحریم این گونه کار می‌کند تنگ شود».

فرمانده قرارگاه در مصاحبه‌ای با برنامه تلویزیونی «گفتوگوی ویژه خبری» شبکه دوم گفت «وزارت نفت گفته است می‌خواهد قراردادها به سمت مناقصه بروند، اما واگذاری فاز ۱۱ به توتال بدون تشریفات مناقصه بوده است».

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز 1 تیر ماه جاری در دیداری با فعالان اقتصادی گفت «اقتصاد از دست یک دولت بی تفنگ به دولت با تفنگ داده شده است».

وی در این باره که با تشویق و دست زدن حاضرین همرا بود، اظهار داشت «ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ برای این بود که اقتصاد به مردم واگذار شود و دولت از اقتصاد دست بکشد، اما ما چه کار کردیم؟ بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی‌تفنگ بود که آن را به یک دولت با تفنگ تحویل دادیم، این اقتصاد و خصوصی سازی نیست».

فرمانده قرارگاه با اشاره به فعالیتهای اقتصادی سپاه گفت «از ابتدای تاسیس قرارگاه خاتم الانبیاء تاکنون 2 هزار و 500 طرح استانی و ملی ساخته شده و به بهره برداری رسیده است».

از سوی دیگر وب سایت سحام  در واکنشی به سخنانی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء بخشی از سخنان اکبر ترکان مشاور عالی رئیس‌جمهور ایران به این فرمانده یادآور شد و نوشت «قرارگاه خاتم برای یک پروژه ۱۵۰ میلیارد تومانی ۳۰ میلیارد تومان سهم دولت از فاینانس را گرفت و خرج کرد و حالا که باید پول فاینانس بیاورد می‌گوید نمی‌توانم».

وی همچنین گفته است «‌این پروژه یک پروژه ۸۶۰ میلیون یورویی است ‌که قیمت امروز آن معادل ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است  و  قرار‌گاه خاتم فقط ۱۸۰ میلیارد تومان هزینه کرده که این مبلغ تنها ۵ درصد از کل سرمایه گذاری است و وقتی پروژه را به ما تحویل دادند که تنها ۱۲۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده بود و تنها 3 درصد پیشرفت فیزیکی را نشان می‌دهد و ما هم در این مدت نتوانستیم به پیشرفت پروژه سرعت ببخشیم چرا که موضوع، ‌جذب فاینانس است که فاینانس را باید پیمانکار بیاورد و پیمانکار هم قرار‌گاه خاتم است که زورش زیاد است و ما هم زورمان به قرار‌گاه خاتم نمی‌رسد».

روحانی در  روز دوشنبه ۱۷ آذر ماه 1393 در «همایش ملی ارتقای سلامت اداری گفته بود «اگر شما اطلاعات، تفنگ، پول و سرمایه، سایت و روزنامه، خبرگزاری را همه را در یک نهاد جمع کردید، ابوذر و سلمان هم باشد، فاسد می‌شود».

حمایت سپاه پاسداران از ابراهیم رئیسی متولی قدس رضوی در انتخابات ریاست جمهوری پرده از اختلافات بین سپاه و دولت روحانی برداشت و برای اولین بار در فضای عمومی و رسانه‌ای به انتقاد از عملکرد یکدیگر پرداختند.

علی مطهری نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت‌های اطلاعاتی سپاه گفته بود که سپاه با این کار «از حیطه وظایف خود خارج شده است».

احمد توکلی نماینده محافظه‌کار درباره فعالیتهای سپاه گفته بود «نظامیان با سلام و صلوات وارد بازار شده‌اند و دیگر نمیشود آنها را خارج کرد».