تازه‌ترین جنگ لفظی بین ایران و آمریکا

K24 - اربیل

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هتر نائورت ضمن تاکید بر پایبندی ایران به برجام اعلام کرد «ایران یکی از خطرناک‌ترین تهدید‌ها علیه ایالات متحده  و منافع آن در داخل، منطقه و جهان است».

از سوی دیگر بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنشی به اظهارات نائورت گفت «متهم کردن ایران به نقض روح برجام در حالی صورت می‌گیرد که دولت آمریکا در دو سال گذشته همواره با اقدامات، تصمیمات و سیاست‌های تنش‌زای خود، برخلاف تعهداتش اقدام کرده و به صورت مستقیم و غیرمستقیم کوشیده است در راه انتفاع جمهوری اسلامی ایران از منافع و مزایای برجام سنگ اندازی و مانع تراشی کند».

دولت آمریکا اگر چه در گزارشی به کنگره، ، پایبندی ایران به «برجام» را تائید کرده است، اما به گفته سخنگوی وزارت خارجه، «شماری از اقدامات ایران، برخلاف برخی اهداف معین‌شده در توافق، در مورد مشارکت در ایجاد صلح و ثبات منطقه‌ای است».

رکیس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای به کنگره اعلام کرد براساس اطلاعاتی که دولت آمریکا دارد، ایران همچنان به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده است.

وزارت خارجه آمریکا موظف است هر ۹۰ روز یکبار، کنگره را در جریان اجرای صحیح برجام از سوی ایران بگذارد.

نائورت در جمع خبرنگاران گفت «ما به کنگره گزارش دادیم که ایران به برنامه جامع اقدام مشترک پایبند بوده‌ است، اما ایالات متحده عمیقا معتقد است که این کشور برخلاف روح قانون در پیوند با بخش مهمی از آن عمل کرده‌است. آن بخش از برجام که می‌گوید ایران قرار است در ایجاد صلح و ثبات در منطقه و در عرصه جهانی مشارکت کند و ما بر این عقیده هستیم که برخی اقداماتی که دولت ایران در آن‌ها دخیل بوده، به اهداف معین‌شده در مورد صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی، ضربه زده‌است».

اما قاسمی با رد کردن این اتهامات گفت: «ایران قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین کشور منطقه است و تاریخ چند هزار ساله این منطقه با نام ایران عجین شده است و به دلیل همین پیوستگی و تعلق فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی، همواره صلح و ثبات و امنیت منطقه را صلح و ثبات و امنیت خودمان دانسته‌ایم و بر این باوریم که توسعه و رفاه ملت‌های مسلمان تنها از طریق برقراری آرامش و امنیت و بدون دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای، قابل تحقق است».

وی همچنان آمریکا را عامل بی ثباتی منطقه دانست و گفت: «جمهوری اسلامی ایران مسلماً بیشتر از کشوری مانند آمریکا که از هزاران کیلومتر دورتر، سعی در مداخله و ناامن کردن و تاثیرگذاری بر معادلات منطقه‌ای مطابق با منافع و اهداف راهبردی خود دارد، دغدغه امنیت و ثبات منطقه خود را دارد و برای آن نیز تلاش‌های بسیاری کرده است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد متهم کردن ایران به بی ثباتی در منطقه اظهار داشت «توسعه برنامه موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم و ستیزه‌جویی، حمایت از بی‌رحمی حکومت [بشار اسد] علیه مردم خودش، تاکید بر خصومت با اسرائیل که مدت‌هاست ادامه دارد، تهدید مداوم آزادی دریانوردی، به ویژه در خلیج و حملات سایبری به ایالات متحده از موارد اقدامات بی ثباتی ایران در منطقه است».