ایران تنها مخالف آشکارهمەپرسی استقلال کردستان

kurdistan24.net

k24- اربیل

همزمان با دیدار هیأت عالیرتبە اتحادیه میهنی کردستان از ایران، مخالفت مسئولان  این کشور با برگزاری همە‌پرسی استقلال کردستان وارد فاز جدیدی شد.

ملا بختیار عضو هیات اتحادیه میهنی کردستان روز سەشنبە ٢٧ تیرماە، بعد از بازگشت از تهران، در جمع خبرنگاران گفت، چهار دیدار با مقامات ایرانی انجام دادیم و به آنها گفتیم "ما کردها به کنفرانسهای بین‌المللی، اوضاع عراق و جنگهای بعد از داعش اطمینان نداریم، به همین خاطر تصمیم گرفتەایم کە با برگزاری همه‌پرسی  آینده‌مان را تضمین نماییم".

رئیس هیأت اجرایی اتحادیە میهنی کردستان همچنین گفت در خلال دیدارها بە همە مقام‌های ایرانی گفتەاند  کە "تصمیم برگزاری همە‌پرسی بە تنهایی از سوی یک حزب اتخاذ نشدە و تصمیم قطعی شانزدە حزب کردستانی است. احزابی هم کە در نشست تعیین روز برگزاری همەپرسی شرکت نکردند در اساس موافق برگزاری آن هستند."

از چهار دیدار رسمی کە هیأت کردستانی با مقامات ایرانی داشت، تنها دو دیدار کە بە طور جداگانە با علی شمخانی و علی لاریجانی برگزار شد، در رسانە‌های ایران بازتاب یافتند.

دیدار با علی شمخانی ازسوی خبرگزاری‌های فارس و تسنیم و دیگر رسانە‌ها منعکس گردید. اما دیدار هیأت کردستانی با علی لاریجانی در وبسایت مجلس ایران منتشر شد.

 

 

علی شمخانی در دیدار با هیأت کردستانی با اشارە بە مضرات برگزاری همە‌پرسی استقلال کردستان، گفت: "این موضوعی ظاهراً جذاب است، اما این همه‌پرسی در حقیقت موجب انزوا و فشار بر کردهای عراق و تضعیف کردستان و در نهایت کل کشور عراق خواهد شد".

آنچە بیش از سخنان شمخانی در شبکەهای اجتماعی بازتاب یافتە و با انتقاد گستردە کاربران روبرو شدە است، عکسی است کە خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی هنگام استقبال از هیأت کردستانی از وی منتشر کردە است. در آن عکس علی شمخانی با یک دست در جیب و با دست دیگر با سرپرست هیأت کردستانی دست می‌دهد.

 

 

همزمان با دیدار هیأت عالی اتحادیە میهنی از تهران، "محمد باقری" رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، مخالفت خود با همه‌پرسی استقلال کردستان را اعلام کرد و گفت: "همه‌پرسی در کردستان عراق امری عادی به نظر نمی‌رسد."

باقری گفت: "این موضوع به هیچ وجه قابل پذیرش همسایگان عراق نبوده و حفظ استقلال و یکپارچگی عراق به نفع تمام اقوام ، مذاهب و بخش های مختلف این سرزمین است".

همزمان با دیدار هیأت کردستانی از تهران، ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد و معاون پیشین قاسم سلیمانی، فرماندە سپاە قدس، در اربیل دیدارهایی را با نمایندگان اتحادیە میهنی، نخست وزیر اقلیم کردستان و حزب جمعیت اسلامی برگزار کرد. بە نظر ناظران سیاسی این دیدارها هم جهت برحذر داشتن اقلیم کردستان از برگزاری همە‌پرسی انجام شدە است.

 

 

وبسایت "خانە ملت" وابستە بە مجلس ایران از قول علی لاریجانی نوشتە است: " طرح بحث تجزیه عراق آن چیزی است که دشمنان شما به دنبال آن هستند و مسلما اینگونه مسایل شما را درگیر تنش‌هایی می کند که تمام دستاوردهای فعلی را هم از بین خواهد برد."

قبل از تشدید حملات لفظی مسئولان جمهوری اسلامی ایران بە همەپرسی استقلال کردستان، تحلیلگر سیاسی مسایل منطقە "صادق ملکی" ، در وبسایت دیپلماسی ایرانی کە بە وزارت خارجە ایران نزدیک است،  در مورد همەپرسی استقلال کردستان می‌گوید: " منطقه آبستن ظهور دولت کردی است. دیر و زود دارد، اما این آرمان کرد‌ها به بار خواهد نشست. کرد‌ها دیگر کمتر در کمند بازی‌های منطقه‌ای و جهانی گرفتار شده و با بلوغ و تقسیم کاری که بدان دست یافته‌اند، سرانجام صاحب دولت مستقل خواهند شد."

 

 

ناظم دباغ، نمایندە اقلیم کردستان در تهران کە خود عضو اتحادیه میهنی کردستان و از اعضای هیأت اخیر کردستان در تهران می‌باشد، در وبسایت شخصی خود با اشارە بە تحریف سخنانش از سوی خبرگزاری "فرانس پرس" می‌گوید:" در آن مصاحبه گفته‌ام همه‌پرسی یک کارت است، به این معنی که یکی از را‌ه‌های تحقق حقوق ملت کرد در عراق است و بار دیگر می‌گویم هر کرد دلسوزی از پروسه همه‌پرسی و تحقق استقلال حمایت نکند، خائن است."

 

 

در حالیکە کشورهای منطقە و جهان با احتیاط کامل پروسە همەپرسی استقلال کردستان را دنبال می‌کنند، احتمالا کمیتە عالی برگزاری همەپرسی هیأتی عالیرتبە بە ایران اعزام می‌کند و در این مورد بیشتر با ایرانی‌ها گفتگو خواهد کرد.