بارزانی: همه‌پرسی حق مسلم ملت کردستان است

K24 - اربیل

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان در پیامی با اشاره به عوامل برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرد دولتهای عراق اساس مشارکت سیاسی و نظامی اقوامهای این کشور را پایمال کردند و اکنون با ادعای اکثریت سیاسی خواهان از بین بردن مشارکت اقوام اصلی این کشور و به حاشیه راندن آنها هستند.

بارزانی ضمن تاکید بر پایبند بودن به تامین خواست مشروع ملت کردستان و برگزاری همه‌پرسی گفت مقامات عراق در بغداد نه تنها معیشت مردم کردستان را قطع کردند، بلکه نمایندگان ملت کردستان را هم اخراج کردند و با زبان تهدید با خواست مشروع ملت کردستان برخورد کردند.

متن پیام مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان

بنام خداوند بخشنده و مهربان

طی چند روز گذشته، بعضی سیاستمداران عراق و مقامات این کشور به منظور ضدیت با همه‌پرسی و حقوق ملت کردستان بحث قانون اساسی و پایبند بودن به آن را پیش کشیدند. بهتر است این افراد قانون اساسی عراق را با دقت بخوانند، که در مقدمه آن به صراحت آمده است پایبند بودن به قانون اساسی ضامن حفظ یکپارچگی عراق است.

سوال این است، آیا آنها به قانون اساسی پایبند بوده‌اند؟ دهها نمونه وجود دارد که نشان می‌دهد دولتهای عراق به قانون اساسی پایبند نبوده‌اند، که مردم به آن رای داده‌اند. برخلاف قانون اساسی،  توازن در ارتش عراق پایمال شد و کردها را به حاشیه راندند، در حالی که پس از سال 2003 (میلادی) پیشمرگه شالوده اصلی ارتش عراق را تشکیل داد.

در سلوک دیپلوماسی و امور خارجه هم، کار به گوشه گیر کردن و اخراج نمایندگان مردم کردستان رسید. چندین سال است نیروهای پیشمرگه را تحریم کرده‌اند که بخشی از منظومه دفاعی عراق است.

افزون بر این، ماده 140 قانون اساسی را اجرا نکردند و شورای فدرال را تشکیل ندادند که این شورا ضامن توافق و توازن در بین اقوام عراق است. برخلاف قانون اساسی تلاش شده است اساس سیستم فدرالی پایمال شود یا اجرا نگردد. کار به جایی رسید که نان مردم کردستان را به یک امضاء قطع کردند و ندیدیم هیچ جریان سیاسی یا مراکز دینی این تصمیم نا قانونی و نا انسانی که رزق مردم کردستان و شیر بچه‌ها را قطع کرد محکوم کنند. طبق کدام ماده قانون اساسی، دولت عراق این حق را دارد این اقدامات نا قانونی در قبال مردم کردستان انجام دهد؟

از سوی دیگر و به منظور مشارکت اقوام عراقی، اساس توافق لازم بود. اما این توافق را پایمال کردند و اکنون مدعی اکثریت سیاسی هستند، به خوبی می‌دانیم منظور آنها از اکثریت سیاسی چیست، در واقع از بین بردن مشارکت و به حاشیه راندن اقلیتهای اصلی دیگر است.

به همه طرفها اعلام می‌کنیم که همه‌پرسی از حقوق مسلم ملت کردستان  و تمام ملتهای جهان است و باید عملی شود. چرا این حقوق تنها برای کردها حرام است؟

ما به خون شهیدانمان، آرای عمومی و خواست مشروع ملتمان پایبند هستیم. بنابراین از این حقوق پشیمان نخواهیم شد و ملت کردستان این حقوق مسلم خود را به طرق صلح جویانه و دور از خشونت عملی خواهد کرد. چونکه نمی‌خواهیم تجربه تلخ و شکست خورده گذشته را تکرار کنیم. بهتر است هر دو طرف همسایه همدیگر و عمق استراتژی هم باشد و همانند برادر و دوست در زمینه‌های مختلف همکار و هماهنگ باشند.

این دوران هم گذشت که با زبان تهدید با حقوق مشروع ملت کرد مخالفت کنند و نمی‌خواهیم هیچ کس با این شیوه رفتار کند. ملت کردستان خواهان صلح و برادری است، اما زبان تهدید و انکار از هیچ کس قبول نمی‌کند.