کویت دیپلمات‌های ایرانی را اخراج می‌کند

K24 - اربیل

 دولت کویت با بستن دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت جمهور اسلامی ایران 45 روز به شماری از دیپلمات‌های این کشور مهلت داده تا خاک کویت را ترک کنند.

به گزارش بی بی سی، منابع خبری کویت روز پنجشنبه، ٢٩ تیر  گزارش کردند که دولت این کشور دستور داده است دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در آن کشور تعطیل شود و از سفارت ایران خواسته است تا شمار دیپلمات‌های خود را از ١٩ نفر به ٤ نفر کاهش دهد. به این دیپلمات‌ها ٤٥ روز مهلت داده شده است تا خاک کویت را ترک کنند.

وزیر اطلاع‌رسانی کویت گفته است که کشورش "در واکنش به حکم دادگاه در مورد شبکه جاسوسی تصمیم گرفته است در زمینه دیپلماتیک دست به اقدام بزند."

دستور دولت کویت برای اخراج دیپلوماتهای ایران و بستن دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت آن کشور پس از آن صادر شده که اعضای گروه موسوم به "هسته عبدلی" به دریافت آموزش نظامی در ایران و گردآوری و ارسال اطلاعات به جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان متهم شدند.

هسته عبدلی در سال ٢٠١٥ و در جریان حمله نیروهای امنیتی به محلی در نزدیکی شهر کویت کشف و اعلام شد که در این حمله، مقادیری اسلحه، مهمات و مواد منفجره به دست نیروهای امنیتی افتاده است. بعدا بیشتر از 20 نفر به اتهام ارتباط با این گروه بازداشت و محاکمه شدند.

کویت با این اقدام عملا به صف کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس بویژه عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی پیویست که ایران را منشاء نا امنی منطقه می‌دانند و سطح روابطشان با تهران را قطع کرده یا کاهش داده‌اند.