اصلاح طلبان از هماهنگی روحانی با خامنه‌ای برای تشکیل کابینه انتقاد کردند

K24 - اربیل

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به وب سایت فراکسیون امید مجلس گفته است «ارائه فهرست وزرای پیشنهادی به رهبر جمهوری اسلامی قبل از معرفی آنان به مجلس کار درستی نیست و باعث می‌شود امکان اظهار نظر درباره این گزینه‌ها محدود شود».

غلامرضا حیدری، عضو دیگر فراکسیون امید در مجلس هم با بیان انتقاد مشابهی گفته است: "اگر نمایندگان مردم در مجلس بنا به وظیفه قانونی به برخی وزرا رای مخالف دهند، توجیه و بازتاب این عمل در برابر تایید رهبری چه خواهد بود؟"

بر اساس یک روال معمول در جمهوری اسلامی، رئیس جمهور ایران برای انتخاب برخی وزرا از جمله اطلاعات، خارجه، دفاع و کشور باید نظر رهبر جمهوری اسلامی را نیز جلب کند.

مطهری در این باره گفته است «نباید رئیس جمهور چنین فضایی را قبل از معرفی کابینه ایجاد کند. از نظر قانونی هم چنین الزامی وجود ندارد. شاید آقای روحانی می‌خواهد خودش را از سیل پیشنهادها راحت کند».

دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی رسما از نیمه مرداد ماه آغاز می‌شود و باید تا دو هفته پس از آن اسامی وزیران پیشنهادی را به مجلس تحویل دهد.

به گزارش ایلنا، محمود صادقی پس از دیدار برخی از اعضای هیات رییسه فراکسیون امید با رییس‌جمهور درباره کابینه دولت دوازدهم، در توئیتر خود نوشت: «روحانی در ملاقات عصر امروز با اعضای هیأت رئیسه و کار گروه تعامل فراکسیون امید از احتمال تغییر پنجاه درصدی کابینه سخن گفت».

عبدالکریم حسین زاده نماینده مردم نقده و اشنویه در تلگرام خود نوشت «در دیدار هیات رئیسه فراکسیون امید با رئیس جمهوری، ضمن گزارش کامل فعالیت انتخاباتی ستاد اقوام، مذاهب و ادیان دکتر به روحانی، جمع بندی همه مطالبات و انتظارات موجود از دولت دوازدهم، در حوزه اقوام، مذاهب و ادیان ایران را برای ایشان تشریح کردم».

شماری از نمایندگان مجلس از حسن روحانی خواسته‌اند که در دولت جدیدش از وزیران زن هم استفاده کند.

غلامرضا حیدری، نماینده مجلس، از "تصمیم‌" برای انتخاب حداقل یک معاون زن در هر وزارتخانه‌ خبر داده است.

برخی از رسانه‌ها از جمله باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیما، خبر داده بودند که حسن روحانی روز پنج‌شنبه ۲۲ تیر برای ارائه فهرست کابینه به رهبر جمهوری اسلامی به مشهد سفر کرده است.

غلامرضا حیدری، عضو فراکسیون امید مجلس گفت که بر اساس برخی شنیده‌ها، آقای روحانی درباره کلیت کابینه با رهبر جمهوری اسلامی هماهنگی انجام می‌دهد اما درباره صحت و سقم آن نمی‌توان با قطعیت نظر داد و اگر نمایندگان مردم در مجلس بنا به وظیفه قانونی به برخی وزرا رای مخالف دهند، توجیه و بازتاب این عمل دربرابر تایید رهبری چه خواهد بود؟»

 

محمود صادقی، نماینده تهران در توئیتر خود نوشته «طبق سنت رایج رؤسای جمهوری دو سه وزیر را با رهبر جمهوری اسلامی هماهنگ می‌کردند، ولی حسن روحانی می‌گوید من همه اعضای کابینه را با او هماهنگ می‌کنم».

١١ سازمان حقوق بشری، از جمله دیده‌بان حقوق بشر، "مرکز اسناد حقوق بشر ایران" و مرکز "رسانه‌های کوچک از آقای روحانی خواستند که دیگر از مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری فعلی در دولتش استفاده نکند.

آقای پورمحمدی پیشتر وزیر کشور محمود احمدی‌نژاد، معاون وزیر اطلاعات و همچنین یکی از مقام‌های تصمیم‌گیر در اعدام‌ دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ بوده است.

آقای مطهری با اشاره به وجود معامله برخی نمایندگان با روحانی برای معرفی عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور در کابینه فعلی گفت "در دوره قبل به نوعی معامله صورت گرفت و به رئیس جمهور گفته شد که فلان فرد را به عنوان وزیر معرفی کن تا ما کمک کنیم که آن سه وزیر مورد نظر شما هم رای بیاورند و در همین راستا وزیر کشوری معرفی شد که ما واقعا از عملکردش راضی نیستیم."

آقای رحمانی فضلی از چهره‌های نزدیک به علی لاریجانی رئیس مجلس است.

درسال‌های گذشته تعدادی از حامیان حسن روحانی از عملکرد وزیر کشور از جمله نحوه  برای انتخاب استانداران و فرمانداران انتقاد کرده‌اند.