ترامپ نزدیکان خود را مامور نظارت بر برجام کرده است

K24 - اربیل

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تائید نکردن پاینبدی ایران به برجام گروهی از نزدیکان خود را برای نظارت بر آن برگماشته است.

نشریه آمریکایی "فارن پالیسی" به نقل از منابع آگاه در کاخ سفید نوشته است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گروهی از نزدیکان خود را در کاخ سفید مأمور کرده تا دلایل عدم پایبندی ایران را به توافق اتمی در اختیار او بگذارند.

وزارت خارجه آمریکا موظف است 120 روز یک بار گزارشی درباره پایبند بودن ایران به توافق هسته‌ای آماده کند.

اما به گزارش "فارن پالیسی"، رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر این وظیفه را به رکس تیلرسون، وزیر امور خارجۀ آمریکا، محول کرده بود و از آنجا که وی در انجام این مهم ناتوان بوده، اکنون این وظیفه را به گروهی از معتمدانش در درون کاخ سفید سپرده است».

تیلرسون در آخرین گزارش خود درباره برجام که از سوی کاخ سفید به کنگره ارائه شده، بر پاینبدی ایران به مواد توافق هسته‌ای تاکید کرده است.

رادیو بین المللی فرانسه در این باره گفته است هدف رئیس جمهوری آمریکا از گماشتن گروه دیگری خارج از وزارت خارجه برای نظارت بر برجام این است که در فرصت بعدی یعنی در سه ماه آینده با اعلام نقض برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران از تأئید آن خودداری ورزد.

منابع آگاه در کاخ سفید گفته‌اند که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا به منزلۀ دور زدن وزارت امور خارجه و شخص تیلرسون وزیر امور خارجۀ آمریکا است که در زمینۀ رویکرد واحدی در قبال ایران با یکدیگر اتفاق نظر ندارند.

حسن روحانی  رئیس جمهوری ایران  در واکنشی به تحریم‌های جدید آمریکا علیه سپاه پاسداران و برنامۀ موشکی ایران هشدار داده است که دولت ترامپ می‌کوشد با تشدید تحریم‌ها، دولت ایران را وادار کند که از برجام خارج شود.

جهموری‌خواهان و دموکرات‌های کنگره آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدیدی علیه ایران، روسیه و کره شمالی به توافق رسیده‌اند.