روحانی برای انتخاب کابینه از سه گروه لیست دریافت کرده است

K24 - اربیل

 محمود صادقی نماینده تهران در گفتگویی با روزنامه اعتماد گفته است سه گروه لیستهای خود را برای معرفی در کابینه به روحانی داده‌اند.

وی همچنین در خصوص دیدار اصلاح طلبان با رئیس جمهور درباره انتخاب کابینه گفت «روحانی اظهار داشت سه دسته به من ليست دادند. یک دسته ستاد انتخاباتی ایشان با محوریت آقایان بانک و شريعتمداری؛ دسته دوم اصلاح‌طلبان با محوریت آقای جهانگیری که لیستی را به ایشان داده‌اند».

به گفته نماینده تهران، روحانی به اصلاح‌طلبان گفته است «من به آقای جهانگیری گفتم فکر کن خودت رئیس ‌جمهور هستی و می‌خواهی کابینه را بچینی و همان افراد را به من معرفی کن. دسته سوم هم اصولگرایان معتدل بودند که به ایشان لیست داده‌اند».

روحانی همچنین گفته است «در کنار اینها دو عامل تعیین کننده هم وجود دارد. اول نظرات رهبری و دوم هم رای اعتماد مجلس.

پیشتر اصلاح طلبان از هماهنگی روحانی با خامنه‌ای برای تکمیل انتقاد کرده بودند.

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به وب سایت فراکسیون امید مجلس گفته است «ارائه فهرست وزرای پیشنهادی به رهبر جمهوری اسلامی قبل از معرفی آنان به مجلس کار درستی نیست و باعث می‌شود امکان اظهار نظر درباره این گزینه‌ها محدود شود».

دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی رسما از نیمه مرداد ماه آغاز می‌شود و باید تا دو هفته پس از آن اسامی وزیران پیشنهادی را به مجلس تحویل دهد.

روحانی در دیدار با اصلاح‌طلبان گفته است در نهایت همه لیستهای ارائه شده را در دفترش جمع‌بندی کرده است.

محمود صادقی همچنین گفته است «در ديدار دوم بعضی از دوستان پرسيدند چند درصد از كابينه تغيير خواهد كرد كه ايشان اشاره‌ای به ٥٠ درصد داشت. نكته‌ای كه ايشان در هر دو ديدار گفت اين بود كه من هم در كابينه اول و هم دوم كل ليست وزرا را خدمت رهبری برده‌‌ام و الان هم در حال رايزنی هستيم. گفتند برای هر سمتی گزينه‌های مختلفی را به ترتيب داريم كه اگر مثلا در مورد اولی توافق نشد به ترتيب به گزينه‌های بعدی برسيم».

این نماینده تهران پیشتر در در توئیتر خود نوشته بود «طبق سنت رایج رؤسای جمهوری دو سه وزیر را با رهبر جمهوری اسلامی هماهنگ می‌کردند، ولی حسن روحانی می‌گوید من همه اعضای کابینه را با او هماهنگ می‌کنم».

وی در این باره به روزنامه اعتماد گفته است «بعضی از دوستان ابراز كردند اين كار چه ضرورتی داشت؟ به هر حال به‌ طور ‌سنتی هماهنگی با رهبری درباره سه وزارتخانه که وزرای آنها در شورای عالی امنيت عضو هستند انجام مي‌شود حالا چه ضرورتی دارد که به‌ طور كامل همه کابینه هماهنگ شود؟ اين شايد برای جایگاه رهبری هم مناسب نباشد. اما ایشان گفت به هر حال من اعتقاد دارم و این کار را انجام می‌دهم».

١١ سازمان حقوق بشری، از جمله دیده‌بان حقوق بشر، "مرکز اسناد حقوق بشر ایران" و مرکز "رسانه‌های کوچک از آقای روحانی خواستند که دیگر از مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری فعلی در دولتش استفاده نکند.

آقای پورمحمدی پیشتر وزیر کشور محمود احمدی‌نژاد، معاون وزیر اطلاعات و همچنین یکی از مقام‌های تصمیم‌گیر در اعدام‌ دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ بوده است.