سنای آمریکا تحریمهای جدید علیه ایران را تصویب کرد

K24 - اربیل

سنای آمریکا چند روز پس از توافق جهموری‌خواهان و دموکرات‌ها تحریمهای جدید علیه ایران را تصویب کرد و در صورت موافقت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به قانون تبدیل خواهد شد.

به گزاری خبرگزاری رویتر مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه پنجم مرداد ماه با ۹۸ رای موافق در مقابل دو رای مخالف طرح مجلس نمایندگان در خصوص تحریم‌های تازه علیه ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد.

مجلس نمایندگان با توافق پیشین جهموری‌خواهان و دموکرات‌ها روز سه‌شنبه سوم مرداد ماه با 419 رای موافق در مقابل سه رای مخالف طرح تحریمهای جدید علیه هر سه کشور را تصویب کرد.

پیشتر به علت اختلاف بین جمهوریخواهان و دموکراتها، تصویب تحریمهای جدید علیه ایران به تاخیر افتاده بود.

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه ۲۷ تیرماه، اعلام کرد ۱۸ شخص، گروه و شبکه را برای مسائل غیرهسته‌ای و برنامه توسعه و آزمایش‌های موشکی بالیستیک ایران مورد تحریم قرار می‌دهد.

این طرح اکنون برای قانونی شدن به کاخ سفید فرستاده می‌شود و با امضای رئیس جمهوری به قانون تبدیل و عملی خواهد شد.

طرح کنونی نسخه تازه‌ای از طرح سنای آمریکا است که روز 25 خرداد ماه با 98 رای موافق و دو رای مخالف تصویب شد.

این طرح پنج ماه پیش برای تنبیه ایران مطرح شد و به تازگی نام روسیه و کره شمالی نیز به آن اضافه شده است.

طرح مصوب مجلس نمایندگان، یک ماه پیش در سنای آمریکا بررسی شد. این طرح ابتدا به عنوان «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» مطرح شد اما در سنا، تحریم روسیه و در مجلس نمایندگان هم تحریم کره شمالی به آن اضافه شد.

محتوای طرح جدید

تحریم ایران در طرح جدید سه جنبه دارد. به اعتقاد اعضای کنگره، ایران برنامه موشکی خود را برخلاف قطعنامه شورای امنیت توسعه داده است. براساس قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته‌ای، ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. اما ایران آزمایش موشک بالستیک را ادامه داده و می‌گوید جنبه دفاعی دارد.

از سوی دیگر حمایت ایران از گروه های تروریستی موجب شده تا کنگره آمریکا این تحریم را تصویب کند. ایران از شیعیان بحرین و یمن و گروه های حماس و حزب الله که از نظر آمریکا گروه تروریستی محسوب می‌شوند، حمایت می‌کند. اعضای کنگره امیدوار هستند با این تحریم‌ها، نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی قرار بگیرد.

همچنین نقض حقوق بشر دیگر دلیل تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران است.

طرحی قبلی سنا که به طرح «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» موسوم بود، ایران را به دلیل توسعه موشک‌های بالیستیک ، حمایت از تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی و نقض حقوق بشر در کشور مورد تحریم قرار می داد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران طی روزهای گذشته و قبل از تصویب طرح تحریمهای جدید در سنای آمریکا تهدید کردند به این تحریمها پاسخ خواهند داد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در واکنش به تصویب طرح تحریمهای جدید از سوی مجلس نمایندگان آمریکا گفت «اگر دشمن بخشی از عهد را زیر پا گذاشت ما هم بخشی را زیر پا می‌گذاریم. جمهوری اسلامی مطمئناً در برابر تحریم‌ها عمل متقابل انجام خواهد داد».

از سوی دیگر علی لاریجانی از اهمیت تحریمهای جدید آمریکا کاست و گفت « مصوبه آمریکایی‌ها در برگیرنده مجموعه‌ای از مطالب است که شاید قسمت اعظم تحریم‌هایی است که در گذشته وجود داشته و در حال حاضر نیز وجود دارد، منتها در گذشته براساس فرمان رئیس جمهور آمریکا بوده، اما در حال حاضر قانونی شده است».

وی همچنین گفته است «تحریم های تازه آمریکا «حادثه خیلی سهمگینی نیست، تاثیر شایان ذکری در کشور نمی‌گذارد و مقدار زیادی جنبه تبلیغاتی دارد».