هشدار چهار قدرت جهانی درباره توانایی موشکی ایران

آزمایش این موشک با قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل درباره توافق هسته‌ای در تعارض است.

K24 - اربیل

آزمایش موشک ماهواره‌بر ایران واکنش تند چهار قدرت جهانی را در پی داشت و در گزارشی به شورای امنیت آن را «گام تهدیدآمیز و تحریک کننده‌ای» خواندند.

به گزارش رویترز، نمایندگان کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان در گزارشی به شورای امنیت و آنتونیز گوترس دبیر کل سازمان ملل هشدار دادند که ایران با آزمایش موشک با قابلیت حمل ماهواره گام تهدیدآمیزی برداشته و خواستار رسیدگی سازمان ملل به این موضوع شدند.

این کشورها گفته‌اند آزمایش این موشک با قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل درباره برجام در تعارض است.

ایران پیشتر گفته بود آزمایش موشک سیمرغ با قطعنامه سازمان ملل  در تعارض نیست و این موشک با قابلیت قرار دادن ماهواره‌ها در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین، برای به فضا فرستادن ماهواره‌های مخابراتی، هواشناسی و امثال آن ساخته شده است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تایید برجام از ایران می‌خواهد "از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌هایی اجتناب کند که با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی شده‌اند، از جمله پرتاب‌هایی که از فناوری موشک‌های بالستیک استفاده می‌کنند."

نمایندگان این چهار کشور در شورای امنیت از گوترش خواسته‌اند که گزارش «کامل و جامعی درباره فعالیت موشکی بالستیک و برنامه فضایی ایران» به ۱۵ عضو شورای امنیت ارائه کند.

نمایندگان چهار کشور نوشته‌اند: «فناوری مورد نیاز برای طرح اولیه، ساخت و پرتاب ماهواره‌برها به دانش مربوط به موشک‌های بالستیک نزدیک است، بویژه موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای».

ایران روز پنجم مرداد ماه موشک سیمرغ آزمایش کرد که قابلیت حمل ماهواره و قرار دادن آن در فضا را دارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا یک روز پس از پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ، شش شرکت مرتبط با فعالیتهای موشکی بالستیک ایران را تحریم کرد.