مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری ایران برگزار شد

خامنه‌ای لوح متن حکم را به روحانی اعطا کرد.

K24 - اربیل

به گزارش کردستان24، مراسم تنفیذ حکم حسن روحانی رییس جمهوری از سوی آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران روز پنجشنبه در حسینیه‌ امام خمینیبه آغاز شد.

 پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری گزارش داد رهبر ایران، رؤسای قوا، رییس مجلس خبرگان رهبری، مقامات کشوری و لشکری، علما و دانشگاهیان، جمعی از سفرا و نمایندگان بلندپایه‌ کشورهای خارجی در این مراسم شرکت کردند.

در ابتدای این مراسم وزیر کشور گزارشی را از روند برگزاری انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری ارائه کرد.

محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبری در ادامه این مراسم، متن حکم رهبر انقلاب در تنفیذ رأی مردم و نصب دکتر روحانی به مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران را قرائت کرد و خامنه‌ای لوح متن حکم را به رییس‌جمهور اعطا کردند.

روحانی پس از دریافت لوح متن حکم در سخنانی برنامه دولت خود را تشریح کرد.

 درباره تنوع  سبك زندگی و اقوام ایرانی گفت: « آموخته‌ایم که جامعه ایرانی از لحاظ سبک زندگی دارای تنوع است. زنان، مردان، جوانان، روستائیان و شهرنشینان ما به یک شیوه زندگی نمی‌کنند و همه برداشت یکسانی از فرهنگ و هنر ندارند. این تفاوت و تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاس داشت چه اینکه همه اقوام ایرانی پاره تن مام وطن هستند و حق دارند که خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند تا توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی متوازن و عادلانه در همه کشور محقق شود».

روحانی در مورد فقر، فساد، فضای آزاد و دسترسی به اطلاعات خاطرنشان کرد: «تلاش دولت بر آن است که مردم به حقوق خود دست یابند. ریشه‌کن شدن فقر و از بین رفتن فساد حق مردم است؛ مهار تورم، رشد اقتصادی و سربلند شدن ایران در محافل بین‌المللی، دستیابی به بازار منطقه و جهان، رشد فضای آزاد و معنوی، دسترسی آسان به اطلاعات، برابری در برابر قانون، داشتن آینده‌ای مطمئمن، اظهار نظر و گفتگو، دانستن و در جریان امور کشور قرار گرفتن، همه حق مردم است».

دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار شد و حسن روحانی با 57 درصد آرا برای بار دوم به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد.

از زمان انقلاب در ایران در سال ۱۳۵۷ تاکنون ۱۲ انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار شده است و هفت نفر توانسته‌اند به این سمت انتخاب شوند: ابوالحسن بنی‌صدر، محمدعلی رجایی، علی خامنه‌ای، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی.

براساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «امضای حکم ریاست جمهوری پس از انتخاب مردم»، از جمله «وظایف و اختیارات رهبری» است. دوره چهار ساله ریاست جمهوری در ایران از تاریخ «تنفیذ اعتبارنامه» به ‌وسیله رهبر آغاز می‌شود.