نماینده پیشین مجلس به دولت ایران هشدار داد

ایران برای کشورها و ملت‌های دیگر نسخه‌پیچی می‌کند که خیلی دموکراتیک‌تر است از چیزی که در داخل انجام می‌دهد.

K24 - اربیل

حاصل داسه نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اعلام کرد برخی از مراجع شیعه ساکن قم در تماس با حسن روحانی و برخی از رهبران اصلاح طلبان خواستار معرفی نکردن وزیر اهل سنت در کابینه شده بودند.

آقای داسه به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است حسن روحانی باید در ترکیب کابینه که روز سه شنبه، ۱۷ مرداد ماه به مجلس معرفی کرده تجدیدنظر فوری و اساسی بکند.

نماینده پیشین سردشت و پیرانشهر در مجلس ششم ادعا کرده است که معرفی نکردن حتی یک نفر از اهل سنت به عنوان وزیر از سوی حسن روحانی باعث سرخوردگی اهل سنت شده و این جواب شایسته‌ای به آنها نبود، در حالی که هنوز رای‌ها به قول معروف داغ داغ است و مردم به قول ها و شعارهای آقای روحانی اعتماد و در انتخابات شرکت کردند. اما از اهل سنت کسی برای مراسم تنفیذ و مراسم تحلیف هم دعوت نشد و حالا در میان گزینه های معرفی شده برای وزارت هم از اهل سنت کسی نیست».

وی با اشاره به مشارکت اهل سنت در جنگ 8 ساله و قربانی دادن آنها گفته « وقتی جنگ بود نه سنی مطرح بود نه شیعه، نه کلیمی و نه هیچ دین و مذهبی، بلکه ایران مطرح بود... امروز برای مشارکت در قدرت سیاسی و تقسیم عادلانه قدرت سیاسی به این روز افتاده‌ایم که ۶ میلیون رای اهل سنت هم به حساب نمی‌آید. این مساله قطعا تاثیر منفی دارد و من فکر می‌کنم آقای روحانی باید تجدیدنظر اساسی بکند».

این نماینده پیشین هشدار داده اگر حسن روحانی و همه تصمیم گیران «تجدید ‌نظر اساسی» نکنند، ممکن است خیلی از مردم کردستان امید به مشارکت سیاسی را از دست دهند و « جریانات سیاسی در کردستان، آرایش دیگری پیدا بکند» و اگر ما تا دیروز می‌گفتیم که می‌توانیم در ایران همه با هم باشیم به شرط اینکه ثروت و قدرت سیاسی عادلانه تقسیم شود و تبعیض ها از بین برود، حالا تاثیر این حرف ما در بین افرادی که با آنها صحبت می‌کنیم هم کم شده و دیگر از ما نمی‌پذیرند».

درباره علت معرفی نکردن وزیر اهل سنت اظهار داشت «در یک جلسه‌ای بعد از انتخابات از زبان برخی مسولان شنیدم که مراجع قم زنگ زده و گفته‌اند که این سنی بازی‌ها را جمع بکنید».

وی به طور غیر مستقیم به دخالت دولت ایران در کشورهای منطقه و تناقض گویی آن اشاره کرد و گفت «ما برای کشورهای دیگر و ملت‌های دیگر نسخه‌پیچی می‌کنیم و نسخه ما برای دیگران خیلی خیلی دموکراتیک‌تر است از چیزی که در داخل انجام می‌دهیم. این تناقض را نه خودمان می‌پذیریم نه آیندگان و نه دنیا از ما می‌پذیرد. باید از تناقض گویی در بیاییم».

درانتخابات ریاست جمهوری۲۹ اردیبهشت، چهره‌های شاخص اهل سنت از حسن روحانی حمایت کردند و استان‌های کردستان با ۷۵ درصد و سیستان و بلوچستان با حدود ۷۳ درصد، بیشترین رای را به او دادند.

بعد از معرفی کابینه پیشنهادی روحانی به مجلس شورای اسلامی، اصلاح‌طلبان کُرد مورد انتقاد کاربران کُرد شبکه‌های اجتماعی در داخل و خارج از کشور قرار گرفتند.