روحانی تحت فشار، سه زن را در کابینه منصوب کرد

اصلاح‌طلبان کرد که نقش فعال در پیروزی روحانی در شرق کردستان داشتند، مورد انتقاد رسانه‌های کردی و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند.

K24 - اربیل

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تحت فشارها، سه زن را در کابینه دوازدهم منصوب کرد، اما از کردها و اهل سنت خبری نیست.

وب سایت جماران نزدیک به خانواده خمینی گزارش دارد «با انتصاب سه تن از بانوان در کابینه دوازدهم؛ دکتر روحانی مسئولیت دو معاونت و دستیار ریاست جمهوری در امور حقوق شهروندی را به زنان سپرد».

روحانی طی احکام جداگانه‌ای، معصومه ابتکار را به عنوان "معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده"، لعیا جنیدی را به عنوان "معاون حقوقی رییس جمهور" و شهیندخت مولاوردی را به عنوان «دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی» منصوب کرد.

از سوی دیگر صادق زیبا کلام  استاد دانشگاه و از روشنفکران دولتی با انتقاد از کابینه پیشنهادی روحانی به مجلس گفت هیچ نقطه قوتی در این کابینه نمی‌بینم.

وی با اشاره به عدم وجود زنان، کردها و اهل سنت در کابینه گفته است «من و مولوی عبدالحمید مثل جک ماشین هستیم، جکی که وقتی ماشین پنچر میشود، میزنند زیر ماشین لاستیک ماشین را عوض کنند».

حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 بیشترین رای مردم مناطق کردستان، بلوچستان و همچنان رای زنان را به دست آورده بود و در کارزار انتخاباتی وعده داده بود خواسته‌های آنان را میسر خواهد کرد.

اصلاح‌طلبان کرد که نقش فعال و چشمگیر در پیروزی روحانی در شرق کردستان داشتند، مورد انتقاد رسانه‌های کردی و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند.

پیشتر ناصر مکارم شیرازی ار مراجع تقلید شیعه مانع انتخاب محمدقسیم عثمان نماینده کرد در هیات رئیسه مجلس شده بود.

در مراسم تحلیف حسن روحانی هم  کە در مجلس ایران برگزار شد، از هیچ مقام سنی مذهبی دعوت نشدە بود.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دعوت نکردن مقامات سنی مذهب بە مراسم تحلیف رئیس جمهور را ازدیاد مهمان‌های خارجی و کمبود جا اعلام کردە است.

مولوی عبدالحمید، از رهبران مذهبی سنی‌های ایران در این باره گفته بود مجلس شورای اسلامی، آقای لاریجانی و هیات رئیسه مجلس برای حضور در مراسم تحلیف از ما دعوتی به عمل نیاوردند.

فهرست وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم روز سه‌شنبه 17 مرداد در صحن علنی مجلس قرائت شد و نمایندگان قبل از تصویب آن، یک هفته برای بررسی برنامه‌های وزیران پیشنهادی در کمیسیونهای تخصصی فرصت دارند.