مصرف الکل در ایران بیداد می‌کند

در تهران یک بطری مشروب از برندهای معروف حدود یک میلیون تومان بە فروش می‌رسد

 K24- اربیل

روزنامە جهان صنعت، در صفحە جامعە یکشنبە ٢٢ مرداد بە ابعاد مصرف مشروبات اکلکی در ایران پرداختەاست. جهان صنعت نوشته است کە  دلیل بررسی وضعیت مصرف مشروبات الکلی درکشور به واقع از رویت وضعیت کافه‌ها، مشروب‌فروشی‌ها و کازینوهای شهر تفلیس برای نگارنده شروع شد که در این ایام یکی از مناطق آزاد و مفرح برای ایرانیان در قالب تورها و مراکز جذب گردشگری توانسته مقبولیتی مناسب و از همه مهم‌تر پرمتقاضی را به دست آورد‌. برای اثبات این مدعا کافی است یک آمار پیش‌پاافتاده از تعداد و میزان ظرفیت هواپیماها به مقصد تفلیس در طول یک هفته را در نظر بگیرید تا مطمئن ‌شوید که اکنون این شهر و این کشور در بورس متقاضیان سفرهای تفریحی در میان طبقه متوسط اجتماعی و حتی طبقات سطح پایین جامعه به لحاظ فرهنگ و مالی است‌ چراکه در بهترین شرایط موجود و در یک سفر پنج روزه یک جوان به شهر تفلیس با مخارج خود فرد که البته این شهر سوغاتی چندانی نیز ندارد که شخص را به زحمت بیندازد، هزینه سه میلیون تومان بسیارکافی و مناسب است‌.

 

توریست‌های ایرانی در پایتخت گرجستان مصرف مشروبات الکلی را بر بازدید از نقاط شهر ترجیع می‌دهند

 

بدون اغراق رقم قابل ملاحظه‌ای از بخش فروش مشروبات الکلی در تفلیس که برای گردشگران در نظر گرفته می‌شود را ایرانیان مسافر خریداری می‌کنند‌. توریست‌های ایرانی به دلایل مختلف از جمله قیمت مناسب و حتی پایین مشروبات الکلی در تفلیس یکی از مهم‌ترین متقاضیان و مشتریان آن هستند‌. به طرز شرم‌آوری درکنار چادرها یا سازه‌های موقت یا مکان‌های تبلیغاتی که برای معرفی محصولات غذایی از جمله شراب‌ها و مشروبات دایر می‌شود، برخی از گردشگران ایرانی هستند که بدون رعایت قواعد اخلاقی در مواجهه با محصولات تبلیغاتی بیش از حد لازم اصرار و پافشاری برای تست بیش از چند بار مشروبات الکلی می‌کنند‌. این صرفا بخش موقت و فصلی معضل است‌. نگران‌کننده‌ترین شرایط و فصل معضل این است که اغلب این توریست‌ها نشستن در لابی هتل‌ها و مکان‌های فروش مشروبات را به همراه شدن با تور و دیدن سایر نقاط شهر تفلیس و اطراف شهر ترجیح می‌دهند‌.

گزارش می‌افزاید، داستان بررسی وضعیت مصرف مشروبات الکلی صرفا و تنها به اینجا ختم نمی‌شود‌. کافی است سری هم به آنتالیا و آنالیا بزنید‌. در شکل نامتمرکز دوبی را نیز فراموش نکنید که در سطح بالایی سالانه میزبان بسیاری از ایرانیانی است که به لحاظ اخلاقی در این شهر به دامان مشروبات الکلی و اعمال منافی عفت پناه می‎برند‌.

شهرهای توریستی و البته خوشگذران گردشگری که در کشور همسایه ترکیه ایجاد شده، سال‌هاست که میزبان گردشگران ایرانی شده‌اند‌. از برگزاری کنسرت‌های متعدد خوانندگان لس‌آنجلسی تا برگزاری تئاترها و برنامه‌های استندآپ‌کمدی برای ایرانی‌ها گرفته تا شنا و تفریحات دریایی و آبی، خدماتی است که در این شهرها برای ایرانیان فراهم شده است‌. مصرف مشروبات الکلی نیز به سهم خود بخش قابل توجهی از تجارت گردشگری این شهر جدیدالولاده را تشکیل داده‌اند‌.

 

شهر توریستی تفلیس- پایتخت گرجستان
شهر توریستی تفلیس- پایتخت گرجستان

 

قیمت یک بطری مشروب الکلی از برند‌های معروف حدود یک میلیون تومان

گزارشگر روزنامە جهان صنعت پس از این مقدمە طولانی بە اوضاع داخلی ایران پرداختە و می‌گوید:در داخل کشور هم‌اکنون شرایط اگرچه به نسبت دو دهه گذشته که در ابتدا گفتم تاحدودی بهتر شده اما بدون هیچ شبهه‌ای هنوز هم شاهد آن هستیم که مشروبات الکلی تقلبی قربانی می‌گیرند و مصرف بالاست اوایل همین ماه بود که به نقل از خبرگزاری‌ها در سیرجان به دلیل مصرف مشروبات الکلی ناسالم سه نفر در دم جان باختند و حال چند نفر دیگر وخیم اعلام شده بود‌. به گفته یکی از کسانی که از بازار سیاه، مشروبات الکلی تهیه می‌کند، دانشجو است و در 24 سالگی تجربه شش سال مصرف هفتگی مشروبات الکلی را دارد: در تهران قیمت مشروبات الکلی اصل، برای اقشار کم درآمد و جوانان بسیار گران است‌. در بازار سیاه تهران که اغلب به صورت تماس با تلفن همراه فرد توزیع‌کننده این معامله صورت می‌گیرد؛ از معمولی‌ترین تا بهترین و برترین برندها یافت می‌شوند‌. مصرف‌کنندگان حاضرند از یکصدهزارتومان برای یک بطری تا ارقامی درحدود هشتصد تا یک میلیون تومان‌ هزینه مشروبات الکلی را پرداخت کنند‌. در تهران مشروبات تولیدشده اروپایی با تاریخ مصرف و برچسب کنترل سلامت نیز یافت می‌شود‌، اما همین اقلام وقتی با قیمتی بسیار کمتر عرضه شوند، بدون شک از سوی قاچاقچیان و فروشندگان دستکاری شده‌اند‌.

مشروبات تولید شدە در خارج از ایران
مشروبات تولید شدە در خارج از ایران

 

افزادن داروهای شیمیایی بە مشروبات الکلی

گزارش جهان صنعت در بخش دیگری از این گزارش بە افزود داروهای شیمیایی بە مشروبات الکلی می‌پردازد کە مساله دستکاری دقیقا همان نقطه خطر مصرف و توزیع مشروبات الکلی بود که باید پیگیری شود‌. در غیر این صورت اگرچه شاید مانند فجایع رخ داده مصرف‌کنندگان را به کام مرگ نکشد، اما می‌تواند لطمات بسیار جدی به آنها بزند‌. خشک شدن نای، از کار افتادن کلیه‌ها و نیز عوارض وحشتناک کبدی از جمله مهم‌ترین عوارضی هستند که برای مصرف‌کنندگان ایجاد می‌شود‌. در حال حاضر مهم‌ترین و عمده‌ترین ضایعاتی که در مشروب‌های الکلی حتی مشروب‌های برند که توسط قاچاقچیان و سوداگران افزوده می‌شوند عبارتند از: قرص‌های روانگردان به صورت پودر شده‌، قرص‌های آرامبخش قوی نظیر دیازپام‌. رنگ‌های غیرمجاز صنعتی، اغلب زرد و قرمز‌، طعم‌دهنده‌های شیمیایی نظیر جوهرلیمو‌ و از همه خطرناک‌تر ابسنت‌های تقلبی و احیانا تاریخ مصرف گذشته که فجایع بسیار دهشتناکی حتی تا مرز بردن مصرف‌کننده به شرایط بیهوشی و کما را می‌تواند با خود به همراه داشته باشد‌.

 

تولید غیر بهداشتی مشروب در تهران
تولید غیر بهداشتی مشروب در تهران

 

تهیە و توزیع مشروبات تقلبی در روستاهها و مناطق دوردست

این یک برداشت و توصیف از وضعیت موجود است‌. در این میان شبکه عظیمی از سوداگران نه تنها در داخل شهرها فعالند و به صورت قاچاقی مشروبات الکلی ناسالم را به دست افراد می‌رسانند، بلکه شبکه‌ای ناسالم‌تر که به‌طرز کاملا غیربهداشتی و ناسالم در شهرهای کوچک و روستاها مشروبات الکلی دست‌ساز ناسالم را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند وجود دارند و فعالیت می‌کنند که تعدادشان کم نیست‌. کافی است کمی در این شهرها در جست‌وجوی تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان باشید‌. پوسیدگی دندان‌ها، تیرگی پوست، افت شدید حافظه و عدم تمرکز در میان بخش قابل توجهی از نوجوانان دلایلی همسو با مصرف مشروبات الکلی ناسالم در شهرهای کوچک و روستاها دارد‌. در این خصوص توانستم با یکی از معلمان مقطع دبیرستان در شهر سیرجان ارتباط برقرار کنم‌. وی کاملا در جریان مرگ چند نفر به دلیل مصرف مشروبات ناسالم در این شهر بود‌. وقتی که در خصوص وضعیت نوجوانان و جوانان بالاخص آنهایی که در مدارس مشغول به تحصیل هستند پرسیدم و نیز از او خواستم تا درخصوص عوارضی که مدنظرم بود اگر مشاهداتی دارد عنوان کند، گفت: سال تحصیلی گذشته در یکی از مدارس شهر سیرجان نوجوانی را یافتم که در شیشه‌های کوچک مام و یا ادکلن‌ها مشروب دست‌ساز می‌ریخت و در مدرسه میان دانش‌آموزان توزیع می‌کرد اما به هیچ عنوان نه می‌توانستم حرکت او را ثابت کنم و نه او را تنبیه کنم یا مقامات مدرسه را درجریان امر بگذارم‌. در مناطقی مانند سیرجان افراد توزیع‌کننده موادمخدر یا مشروبات الکلی چون به‌طور خانواده‌ای و از طریق آشنا در این امور دخیل هستند، می‌توانند برای زندگی ساده و سالم معلمان منطقه، پرخطر و مشکل‌ساز باشند‌.

  

 

کشف مشروب از قاچاقچیان در ایران
کشف مشروب از قاچاقچیان در ایران

 

خرید و فرش شیشەهای خالی مشروبات

روزنامە جهان صنعت بە خرید و فروش بطریهای خالی مشروبات الکلی هم پردا ختە و نوشتە است کە این موارد به اندازه کافی سندیت و اعتبار رسانه‌ای لازم را دارند‌. وقتی به آمار دو سال گذشته آن هم در برخی مناطق مرکزی و جنوبی همین شهرتهران رجوع می‌کنیم،به مراکز تهیه و توزیع فراوانی می‌توانیم استناد کنیم که توسط عوامل انتظامی و قانونی کشف و توقیف شده‌اند‌. خانه توقیف شده‌ای که نزدیک به سه سال گذشته در محله مسعودیه تهران توسط عوامل انتظامی شناسایی شد و عوامل تولید تقلبی و حتی پلمپ غیرقانونی مشروبات الکلی خارجی تحویل مقامات قضایی شدند، خود گویای مهمی بر شرایط موجود است‌. ارقام بطری‌هایی که از این منازل یا مراکز و آشپزخانه‌های کاذب یافت می‌شود هم نشان از میزان مصرف بالای مشروبات الکلی در تهران دارد، هم نشان از توزیع و مصرف بالای مواد خطرناک و سمی که در شهرها به نام مشروبات الکلی اصل توزیع می‌شوند‌. در این میان اجازه بدهید داخل پرانتز به بازار خرید و فروش فقط بطری‌های شیشه‌ای خالی مشروبات الکلی خارجی آن هم در خیابان‌های شوش و مولوی تهران اشاره کنیم که اگرچه به اسم شیشه شکیل به منظور نگهداری آب و‌.‌.‌. خرید و فروش می‌شوند اما پشت این خرید و فروش ساده، تعداد زیادی از این بطری‌ها توسط افرادی خاص خریداری می‌شوند که بدون شک مقصدی جز پر شدن و پلمب در مراکز تولید مشروبات تقلبی ندارند‌.

 

بطری‌های خالی مشروب کە بار دیگر از سوی سازندگان مشروب تقلبی مورد استفاد قرار می‌گیرند
بطری‌های خالی مشروب کە بار دیگر از سوی سازندگان مشروب تقلبی مورد استفاد قرار می‌گیرند

 

ایرانیان ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی در داخل ایران را در سفرهای خارجی جبران می‌کنند

در پایان این گزارش آمدە است: اما شرایط مشروبات الکلی بسیار متفاوت است‌. در داخل کشور به استناد قوانین شارع مقدس مصرف آن حرام است و حد و مجازات اسلامی دارد‌. اگرچه در برخی موارد احکام تعزیری در خصوص شرب خمر توسط قضات اعمال نمی‌شود‌. بالاخص در سنین پایین،حد اسلامی اعمال نمی‌شود تا ترس و رعب بیش از حد فرد باعث بروز مفسده‌ای دیگر درجامعه اسلامی نشود که البته به نوبه خود بسیار پسندیده است‌. اما در طول زمان و از این دید حتی جدیت مجازات اسلامی باعث کاهش تعداد افراد مصرف‌کننده نشده و چه بسا شرایط توزیع و تولید و واردات قاچاق نشان از میزان مصرف داخلی دارد‌. از سوی دیگر هرچقدر ممنوعیت‌های داخلی را بخواهیم جدی بگیریم درست به فاصله چند ساعت سفر و خروج از مرزهای قانونی کشور، باکمال تاسف بخش قابل توجهی از مطالبات مسافران بالاخص به همین شهرهایی که پیشتر عنوان شده، استفاده آزادانه و بیش از حد از مواد الکلی است‌. به‌طوری که عنوان شد مصرف بیش از حد و بی‌برنامه مشروبات الکلی در طول سفر به عنوان یکی از مظاهر و خصایل اغلب ایرانیان به خصوص جوانان برشمرده می‌شود‌. اگر به جد برای چنین فرهنگ نامناسب و کنترل جدی وضعیت موجود در داخل شهرها برنامه‌ریزی صحیحی صورت نگیرد، بی‌شک قربانیان آشکار و پنهان مشروبات الکلی در کشور افزایش خواهد یافت‌.

 

 

توریستاهای ایرانی در حال ورود بە آنالیای ترکیە
توریستاهای ایرانی در حال ورود بە آنالیای ترکیە