عربستان خواستار میانجی‌گری عراق بین ریاض و تهران شده است

K24 - اربیل

وزیر کشور عراق اعلام کرد عربستان سعودی از بغداد خواسته است برای کاهش تنش بین ریاض و تهران میانجی‌گری کند.

وب سایت کانال لبنانی«المیادین» گزارش داد قاسم اعرجی وزیر کشور عراق گفته است عربستان سعودی از حیدر عبادی نخست وزیر عراق درخواست کرده است برای کاهش تنش بین ریاض و تهران میانجی‌گیری کند.

اعرجی روز یکشنبه ۲۲ مرداد در تهران تفاهم‌نامه‌ای درباره مشارکت زائران ایرانی در مراسم اربعین با عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران امضا کرد.

اما سایت اطلاع‌رسانی وزارت کشور ایران اعلام کرده است قاسم اعرجی گفته «در سفر اخیرش به عربستان سعودی، محمد بن سلمان ولیعهد این کشور رسماً خواسته است که عراق واسطه‌ای بین ایران و عربستان برای کاهش تنش باشد».

پیشتر برخی گمانه‌زنی‌ها و اخباری درباره درخواست عربستان از مقامات عراقی برای میانجی‌گیری بین تهران و ریاض منتشر شده بود.

سایت اطلاع‌رسانی وزارت کشور ایران، اعرجی گفته است که چنین موضوعی پیشتر از سوی ملک سلمان، پادشاه عربستان، نیز مطرح شده بود و کشورش معتقد است «روابط دوستانه ایران و عربستان به تأمین امنیت در منطقه کمک می‌کند».

مقتدی صدر رهبر جریان صدر حدود یک هفته پیش در ریاض با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دیدار کرد، تقریبا یک ماه پس از سفر عبادی نخست وزیر عراق به عربستان که با پادشاه این کشور دیدار کرده بود.

روابط ایران و عربستان طی دو سال گذشته تنشهای زیادی در پی داشته است و پس از حمله به سفارت عربستان در تهران روابط دو کشور قطع شد.

در سال 1394 پس از اعدام  شیخ نمر نمر روحانی شیعه عربستان، گروه‌های اصولگرا  به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد حمله کردند و از دیوار سفارت این کشور بالا رفتند.

مساله زائران ایرانی به تنشهای بیشتری بین دو کشور سنی و شیعه در منطقه دامن زده است.

پیشتر ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق در دی ماه سال گذشته اعلام کرده بود، از زمان قطع روابط ایران و عربستان، با میانجی‌گری بین دو کشور، پیام‌هایی را میان آنها رد و بدل کرده است.

برخی کشورها از جمله پاکستان و کویت پیشنهادهایی را برای میانجی‌گری و کاهش تنش میان دو کشور ارائه کرده‌اند.

بحران قطر و تحریم این کشور از سوی کشورهای عربی بویژه عربستان سعودی و از سوی دیگر حمایت ایران از قطر و گشایش مرزهایش بر روی هواپیما و کشتیهای این کشور روابط تهران و ریاض را پیچیده‌تر کرده است.

جنگ نیابتی ایران و عربستان در یمن و سوریه خطر رودرویی بین دو کشور را بیشتر کرده است و در روزهای اخیر به بهانه عبور از مرز در آبهای خلیج فارس اقدام به بازداشت صیادهای همدیگر کرده بودند.

عربستان ایران را به حمایت از تروریسم و بی ثباتی در منطقه و دخالت در امور کشورهای عربی متمهم کرده است.

مقامات ایرانی چندین بار دولت عربستان را به حمایت از احزاب کردستان ایران و بلوچهای این کشور متهم کرده است.

وزیران خارجه ایران و عربستان پس از دو سال قطع رابطه، چند روز پیش برای اولین بار در حاشیه نشست کمیته اجرایی سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول با همدیگر دست دادند و گفتگوی کوتاهی داشتند.