جوانترین وزیر پیشنهادی روحانی بە شنود تلفنی اشتغال داشته‌ است

وزیر پیشنهادی ارتباطات در تهیه تجهیزات شنود و بازداشت فعالان مدنی به دنبال اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در سال ۸۸ دست داشته‌است.

 K24- اربیل

حسن روحانی روز سه‌شنبه، ٢٤ مرداد با حضور در جلسه علنی مجلس اعضای پیشنهادی دولت جدید خود را معرفی کرد.

روحانی در سخنانی در مورد هیئت دولت جدید، در مورد شرایط قبل از آغاز دوره ریاست جمهوری خود گفت: "برخی از چالش‌های سال ٩٢ را پشت سر گذاشته‌ایم و امیدوارتر و تواناتر از گذشته، آماده تدبیر و عبور از چالش‌های بزرگ هستیم."

رئیس جمهوری گفت که در دولت یازدهم منشور حقوق شهروندی را "به عنوان نقشه راهی برای اهتمام بیشتر به حقوق شهروندان تدوین کردیم و در دولت دوازدهم بر رعایت کامل آن پای خواهیم فشرد" و افزود که برای "استیفای حقوق ملت در قانون اساسی حرکت خواهیم کرد."

روحانی "مقابله ریشه‌ای و همه جانبه با فساد" را برای تحقق پیشرفت و عدالت اجتماعی لازم دانست و گفت که همه دستگاه‌های دولتی موظف به تدوین برنامه‌های مشخص برای مقابله با فساد هستند.

حسن روحانی وعده داد که تا سال ١٣٩٩ فقر در ایران ریشه کن شود و افزود که برای دستیابی به عدالت اجتماعی، تغییر در شیوه‌های حمایت‌های اجتماعی لازم است.

کابینە جدید  روحانی در حالی بە مجلس معرفی می‌شود کە هیچکدام از آنان از اقلیت‌های دینی غیر شیعە، زانان و دیگر ملیت‌های ایرانی نیستند.

محمدجواد آذری جهرمی، جوانترین وزیر پیشنهادی کابینه جدید حسن روحانی
محمدجواد آذری جهرمی، جوانترین وزیر پیشنهادی کابینه جدید حسن روحانی

 

وزیر پیشنهادی برای وزارت ارتباطات جوان‌ترین و جنجال برانگیزترین وزیران پیشنهادی کابینە جدید روحانی است.

محمدجواد آذری جهرمی با ۳۶ سال سن جوان ترین وزیر پیشنهادی کابینه و چهره‌ای امنیتی است.

نقش او در تهیه تجهیزات شنود و بازداشت فعالان مدنی به دنبال اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در سال ۸۸، مساله و پرسشی است که از سوی فعالان حقوق بشر و آنها که به جنبش سبز نزدیکند مطرح می‌شود.

معرفی آذری جهرمی به عنوان وزیر پیشنهادی از سوی روحانی با وجود این سابقه، در حالی است که برخی تحلیلگران پیروزی او در انتخابات را مدیون حمایت بدنه جنبش سبز از او می‌دانند.

محمدجواد آذری جهرمی اما روز دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶ در فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفته است هیچگاه خلاف نظر رهبری عمل نخواهد کرد.

او تاکید کرده است اصول و دکترینش تنها «رهبری و مقام بالادستی» است.

در جلسه روز سه‌شنبه مجلس، چند تن از نمایندگان در موافقت و چند تن دیگر در مخالفت با کابینه جدید دولت سخنرانی می‌کنند.

هریک از این نمایندگان ١٥ دقیقه فرصت دارد تا نظرات خود را تشریح کند و هرکدام می‌تواند با اطلاع هیئت رئیسه، تمام یا بخشی از وقت خود را به نماینده دیگری واگذار کند.

برای وزیران پیشنهادی هرکدام یک ساعت جهت تشریح برنامه‌ها و دفاع از آنان وقت تعیین شده است.

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، هر یک از وزیران باید جداگانه رای اعتماد مجلس را کسب کند. این شرط شامل معاونان رئیس جمهوری نمی‌شود.