آمریکا به تهدیدات روحانی پاسخ داد

وزارت خارجه آمریکا دولت ایران را به نقض روح برجام و ایجاد بی ثباتی در منطقه متهم کرد.

K24 - اربیل

مقامات آمریکایی به تهدید روحانی برای از سرگرفتن فعالیتهای اتمی در صورت پایبند نبودن واشنگتن واکنش نشان دادند.

هیتر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی درباره تهدیدات رئیس جمهوری ایران درباره خروج از توافق هسته‌ای گفت «نمی‌خواهد به این تهدید و وضعیت فرضی مورد نظر رئیس جمهوری ایران پاسخ بدهد. اما دولت دونالد ترامپ متعهد به مقابله با مجموعه تهدیدهایی است که ایران نه تنها متوجه منطقه بلکه متوجه کل جهان می کند که از آن جمله برنامه موشکی است».

حسن روحانی روز سه‌شنبه در سخنانی در مجلس به آمریکا هشدار داد و گفت « دولتمردان جدید آمریکا باید بدانند که تجربه شکست خورده تحریم و تحمیل، دولت‌های گذشته‌شان را به پای میز مذاکره کشاند و اگر مایل باشند به آن تجربه بازگردند، یقیناً در مدت زمان کوتاهی - نه در مقیاس هفته و ماه، بلکه در مقیاس ساعت و روز ـ به شرایطی بسیار پیشرفته‌تر از زمان شروع مذاکرات بازخواهیم گشت».

نیکلی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل، دولت ایران را به گروگان گیری جهان از طریق توافق هسته‌ای متهم کرده است.

نوئرت در پاسخ سوال خبرنگاران درباره تصویب افزایش بودجه برنامه موشکی بالستیکی از سوی مجلس شورای اسلامی ایران و ترویست نامیدن آمریکا گفت «از جزئیات این طرح اطلاعی ندارد و اما در هرحال چنین رویکردی باعث نگرانی ایالات متحده است».

هیلی در واکنش به تهدیدات روحانی برای از سرگرفتن فعالیتهای اتمی پیشترفته تر از گذشته ظرف چند ساعت گفت «ایران نمی‌تواند اجازه داشته باشد تا از توافق هسته‌ای برای گروگان گرفتن جهان استفاده کند. تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، ارتباطی با توافقنامه هسته‌ای ندارد».

نیکی هیلی گفته است «ایران باید مسئولیت پرتاب موشک، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر و نقض قطعنامه های شورای امنیت را بر عهده بگیرد».