گزینش‌های ترامپ برای لغو برجام

افزایش فشارها بر ایران بهترین گزینه ترامپ است که در نتیجه تهران خود اقدام به خروج از برجام خواهد کرد.

K24 - اربیل

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای لغو برجام چندین گزینه در پیش دارد که بهترین آن اعمال فشارهای بیشتر بر ایران است تا خود اقدام به خروج از توافق هسته‌ای کند.

ماتیو برودسکی، کارشناس امور خاورمیانه در مقاله‌ای در وب سایت National Review  گزینه‌های ترامپ را برای لغو برجام بر شمرده است، اما به نظری وی بهترین گزینه آمریکا برای این منظور افزایش فشارها بر ایران است که خود اقدام به خروج از توافق‌نامه کند.

ترامپ که در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری در سال 2016 توافق هسته‌ای را «احمقانه‌ترین توافق‌نامه جهان» نان نهاده بود در دو دوره 90 روز ریاست جمهوری پایبند بودن ایران را به برجام تایید کرده است.

اما گفته است ایران به روح برجام پایبند نبوده است و هشدار داده است و گروهی از نزدیکان خود در کاخ سفید را مأمور کرده تا دلایل عدم پایبندی ایران را به توافق اتمی در اختیار او بگذارند.

ماتیو برودسکی  چهار گزینه پیش روی ترامپ در خصوص برجام را بدین گونه شمرده است:

1) ترامپ می‌تواند اعلام کند که ایران به متن و روح این توافق‌نامه آن گونه که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آمده پایبند نبوده است.

2) ترامپ همچنین می‌تواند اعلام کند که ایران ۵ شرطی را که کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۵ تعیین کرده اجرا نکرده و در پایان ۹۰ روز از تایید قرارداد خودداری کند و به کنگره اجازه دهد تا ظرف ۶۰ روز در مورد لغو این توافق‌نامه رای‌گیری کند.

3) ترامپ می‌تواند برجام به عنوان یک توافق‌نامه بین‌المللی برای بحث و تصویب به سنا بفرستد. با توجه به ۶۷ رای لازم این توافق‌نامه در صورت طرح در مجلس سنای آمریکا بدون شک لغو خواهد شد.

4) آمریکا به توافق هسته‌ای پایبند بماند، اما به خاطر نقض این توافق از سوی ایران فشارهای بیشتری اعمال کند و در پایان ایران اقدام به خروج از برجام کند.

برودسکی درباره سه گزینه اول گفته است مشکل این سه گزینه انزوای آمریکا و سرزنش این کشور از سوی متحدان آمریکا برای لغو یک توافق‌نامه بین المللی است.

وی گزینه چهارم را بهترین گزینه دانسته و اظهار داشته است اگر در ماه اکتبر آینده دولت ترامپ متوجه شود که ایران شرایط توافق‌نامه را اجرا نکرده است، بجای لغو این قرارداد، دولت آمریکا می‌تواند با همکاری کنگره و وزارت خزانه داری تحریم‌های سنگینی را علیه ایران اعمال کند.

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه پنجم مرداد ماه با ۹۸ رای موافق در مقابل دو رای مخالف طرح سه جانبه مجلس نمایندگان در خصوص تحریم‌های تازه علیه ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد. 

این کارشناس امور خاورمیانه درباره اعمال فشارهای بیشتر به ایران به نقص حقوق بشر و حمایت از تروریسم اشاره کرده است که دولت آمریکا می‌تواند تهران را به خاطر نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و موشک‌های بالستیک تحت فشار قرار دهد.

به نظر این نویسنده اعمال فشارهای بیشتر بر ایران باعث خواهد شد تا این کشور تصمیم به خروج از برجام بگیرد و سرزنش خواهد شد. در مقابل آمریکا این فرصت را خواهد داشت که با متحدان خود مجازاتهای بیشتری بر ایران اعمال کند.