پرسشهای آمریکا درباره برنامه اتمی ایران

اگر ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد، چرا به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازدید نمی‌دهد.

K24 - اربیل

نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرده است واشنگتن سوالهایی درباره برنامه اتومی ایران دارد که از آژانش بین المللی انرژی اتومی خواهد پرسید.

نیکی هیلی که قرار امروز چهارشنبه اول شهریور با مقامات آژانس اتمی دیدار کند به خبرگزاری رویترز گفته است که تهران پیش‌تر اقداماتی پنهان در مراکز نظامی، دانشگاهی یا جاهای دیگر انجام داده است.

در این باره اظهار داشته است که از مقامات آژانس خواهد پرسید آیا راستی‌آزمایی فعالیت‌های ایران در چارچوب توافق اتمی، این مراکز را نیز در بر می‌گیرد.

وی همچنین گفته است واشنگتن باید بداند که آیا آژانس اتمی برنامه‌ای برای بازدید از مراکز نظامی ایران برای راستی‌آزمایی فعالیتها و تعهدات اتمی آن را دارد.

هیلی گفته است از مقامات آژانس اتمی خواهد پرسید که «آیا همه چیز را تحت نظارت دارید؟ آیا بر مراکزی که قبلا اقدامات پنهانی در آن می‌شد نظارت می‌کنید؟ آیا قادر هستید به این مناطق دسترسی پیدا کنید؟ یا به تاخیر افتاده است؟ آیا جلوی شما (برای بازرسی) گرفته شده‌است؟».

مقامات آمریکا خواهان بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مراکز نظامی ایران هستند و به باور آنها مراکز نظامی ایران مشکوک و در حال پنهان کردن بعضی فعالیتها هستند.

مقامات نطامی ایران با اینکه هر گونه فعالیت پنهانی در مراکز نظامی را رد کرده‌اند، گفته‌اند اجازه بازرسی هم به این مراکز نخواهند داد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل گفته است که اگر ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد، چرا به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازدید نمی‌دهد.