آمریکا: ایران با حمایت از حماس برجام را نقض کرده است

اگر بازرسی از مراکز نظامی ایران رویای محض باشد، عمل کردن این کشور هم به برجام رویا است.

K24 - ایران

به گزارش کردستان24، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران با نقض قطعنامه شورای امنیت ملل به توافق هسته‌ای پایبند نبوده است.

نمایندگی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که ایران با تامین نیازهای نظامی و مالی جنبش حماس فلسطین به قطعنامه 2231 شورای امنیت پایبند نبوده است که این قطعنامه توافق هسته‌ای ایران را در بر می‌گیرد.

بیانیه نیکی هیلی به اظهارات اخیر یحیی سینوار رهبر جدید حماس اشاره کرده که گفته است ایران بزرگترین حامی نظامی و مالی گروه او است و در این باره نوشته است «اگر چه حمایت ایران از تروریسم خبر جدیدی نیست، اما این سخنان به منزله اعترافی تکان‌ دهنده است».

قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت در تایید برجام صادر شد و تحریم‌های هسته‌ای بین‌المللی علیه ایران را لغو کرد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز 24 مرداد در سخنانی در مجلس شورای اسلامی به آمریکا هشدار داد و تهدید به خروج از برجام کرد.

به گفته وی در صورت تمایل آمریکا به دوران تحریم، تهران در زمان کوتاهی در مقیاس ساعت و روز به شرایطی بسیار پیشرفته‌تر از زمان شروع مذاکرات باز خواهد گشت.

اظهارات روحانی واکنشهای تندی از سوی مقام‌های آمریکا را در پی داشت.

هیتر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت دولت دونالد ترامپ متعهد به مقابله با مجموعه تهدیدهایی است که ایران نه تنها متوجه منطقه بلکه متوجه کل جهان می کند.

اما نیکی هیلی در بیانیه‌اش نوشته است که "ایران بار دیگر ماهیت واقعی خود را نشان داد. ایران باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد عضوی از خانواده ملل باشد یا اینکه مایل است رهبری یک حرکت تروریستی جهادی را برعهده داشته باشد، اما نمی‌تواند در یک زمان واحد، هر دو سو باشد."

وی پیشتر درباره برجام گفته بود که ایران با این توافقنامه جهان را به گروگان گرفته است.

اما در آخرین بیانیه‌اش، با اشاره به اظهارات مسعود جزایری سخنگوی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح ایران اظهار داشته است «اگر همانطور که ایران گفته، بازرسی از مراکز نظامی این کشور رویای محض است، پس باید گفت که عمل کردن ایران به برجام هم رویاست».

نیکی هیلی پس از دیدار با مقامات آژانس در یک کنفرانسی خبری گفته بود که ایران اجازه بازدید از مراکز نظامی به بازرسان آژانس نداده است.

دونالد ترامپ که با توافق هسته‌ای مخالف است و اعلام کرده است ایران به روح برجام پایبند نبوده است و خواستار خروج آمریکا از برجام شده است.

ماتیو برودسکی، کارشناس امور خاورمیانه با اشاره به این که ترامپ چهار گزینه برای خروج از برجام در پیش دارد گفته است که بهترین گزینه آمریکا برای این منظور افزایش فشارها بر ایران است که خود اقدام به خروج از برجام کند.

وزارت خارجه آمریکا هر سه ماه یکبار گزارش خود را در درباره پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای به کاخ سفید می‌دهد.

در آخرین گزارش که از سوی کاخ سفید به کنگره ارائه شد، بر پاینبدی ایران به برجام تاکید کرده بود.