وزیر خارجه فرانسه: نگران موضع ترامپ در خصوص برجام هستم

نگران موضع رئیس جمهوری آمریکا در خصوص برجام هستم که ایران را به سوی تولید سلاح هسته‌ای سوق می‌دهد.

K24 - اربیل

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه درباره موضع دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خصوص برجام ابراز نگرانی کرده است.

وی روز چهارشنبه 15 شهریور ماه در یک سخنرانی در دانشگاه پاریس گفت «توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی طی دو سال پیش باعث شده است که تهران برنامه سلاح هسته‌ای خود را کنار بگذارد و ما باید این موضع را تضمین کنیم که جلوی تکثیر سلاح‌های هسته‌ای گرفته شده است».

به گزارش رویترز، وزیر خارجه فرانسه در خصوص موضع ترامپ درباره برجام گفته است «نگران موضع رئیس جمهوری آمریکا هستم، چونکه می‌تواند این توافق را زیر سوال ببرد که در نتیجه ایران خواهد گفت که پس بگذارید ما هم سلاح هسته‌ای داشته باشیم».

ترامپ در تلاش برای یافتن شواهدی است که نشان دهد ایران به توافق هسته‌ای پایبند نبوده است.

وی جمهوری اسلامی ایران را به نقض روح برجام متهم کرده است و خواهان بازنگری در توافق هسته‌ای شده است و در پی گفتگو با کشورهای اروپایی برای تنظیم یک توافق جدید است که بتواند پس از انقضای تاریخ برجام مانع توسعه برنامه هسته‌ای ایران شود.

نیکلی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل، دولت ایران را به گروگان گیری جهان از طریق توافق هسته‌ای متهم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا برای راستی‌آزمایی ایران سه ماه یکبار گزارش خود را درباره پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام به کاخ سفید ارائه می‌دهد.

آخرین گزارش وزارت خارجه که از سوی کاخ سفید به کنگره ارائه شد، بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرده بود.

از سوی دیگر یک کارشناس امور خاورمیانه با طرح چهار گزینه برای لغو توافق هسته‌ای از سوی ترامپ گفته است که بهترین گزینه ترامپ برای این منظور اعمال فشارهای بیشتر بر ایران است تا خود اقدام به خروج از برجام کند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل پس از دیداری با مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرد که بازرسان آژانس اجازه دسترسی به مراکز نظامی ایران را ندارند.

واشنگتن خواهان شفافیت بیشتر در این مورد شده است و از بابت عدم دسترسی بازرسان آژانس به مراکز نظامی ایران نگران است و به باور مقامات آمریکا مراکز نظامی ایران مشکوک و در حال پنهان کردن بعضی فعالیتها هستند.