سازمان ملل کشتار مردم سراوان در استان سیستان و بلوچستان ایران را محکوم کرد

سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل: احتمالاً ۲۳ نفر در حمله بە مردم سراوان کشته‌شده‌اند
شورای حقوق بشر سازمان ملل/آرشیو
شورای حقوق بشر سازمان ملل/آرشیو

اربیل (کوردستان۲۴)- روپرت کُلویل، سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل، در کنفرانس خبری روز خود جمعه ۱۷ اسفند، ضمن محکوم کردن سرکوب سوخت‌رسان  سراوان در استان بلوچستان ایران، اعلام کرد که در این سرکوب سپاه پاسداران دستکم ۱۰ تن و احتمالاً تا ۲۳ نفر را کشته است.

وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران همانند منابع امنیتی این کشور اعلام کرده است که در ناآرامی‌های اخیر سراوان تنها دو نفر آن‌هم توسط مرزبانان پاکستانی کشته‌شده‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در خصوص این سرکوب، گفته است که دامنه‌ی نارضایتی‌های مردم سراوان تا دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان ازجمله زاهدان سرایت کرده است. همین منبع گفته است که این اعتراض‌ها با کشتن ده تن از سوخت بران در ۴ اسفند توسط سپاه پاسداران آغاز شد.

به گفته‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل، این کشتار با سرکوب اعتراض‌های مردم بلوچ ادامه یافت که طی آن سپاه پاسداران و نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی به روی مردم معترض آتش گشودند.

روپرت کُلویل همچنین تصریح کرده است که به دلیل قطع شدن شبکه‌های ارتباطی اینترنتی و تلفن‌های همراه برآورد شمار واقعی قربانیان و کشته‌شدگان این سرکوب دشوار است، اما پاره‌ای گزارش‌ها از کشته شدن ۲۳ تن حکایت می‌کند.

سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل، سپس از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که به تلاش و اقدام‌های خود برای بستن شبکه‌های ارتباطی در استان سیستان و بلوچستان خاتمه دهد.      

/ا.م