در ایران تجمعاتی علیه توافق ۲۵ ساله‌ی ایران و چین برگزار شد

وزیران خارجه‌ی ایران و چین روز شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰،توافق‌نامه‌ی ۲۵ ساله‌ی ایران و چین را امضاء کردند
وزیران خارجه‌ی ایران و چین
وزیران خارجه‌ی ایران و چین

اربیل (کوردستان۲۴)- بر اساس تصاویر و گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی چندین تظاهرات و تجمع روز دوشنبه در چند نقطه‌ی ایران ازجمله تهران و همچنین خارج از ایران علیه توافق ۲۵ ساله اخیر این کشور با چین برگزار شد.

در تهران، معترضان به قرارداد ایران و چین با شعارهایی مانند «می‌جنگیم، می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم» مقابل مجلس تجمع کردند.

در شهرهای کرج و اصفهان نیز گروهی علیه توافق با چین تجمع کردند.

بر اساس تصاویر منتشرشده، شهروندان در کرج عصر روز دوشنبه با در دست گرفتن پلاکاردهای اعتراضی، روبروی فرمانداری این شهر تجمع کردند و خواهان ابطال قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین شدند.

در اصفهان، معترضان ، در اعتراض به این توافق، در مقابل استانداری این استان تجمع اعتراضی برگزار کردند و پلاکارد «ایران فروشی نیست» را در دست گرفتند.

همچنین جمعی از ایرانیان مقیم سیدنی در اعتراض به قرارداد ایران و چین مقابل کنسولگری چین تجمع کردند.

پیش‌تر یک روز پس از امضای توافق ۲۵ ساله‌ی ایران و چین، حمیدرضا صالحی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اعلام این که «فعالان بخش خصوصی نیز تاکنون در جریان جزییات این توافق قرار نگرفته‌اند»، هشدار داد: «ما نباید تمام تخم‌مرغ‌هایمان در بازار نفت را در سبد چین قرار دهیم.»

مصطفی تاج‌زاده، فعال اصلاح‌طلب نیز در توییتر نوشت: «توسعه‌ی اقتصادی و علمی/فنی ایران درگرو تنش‌زدایی در عرصه بین‌الملل و بسط روابط متوازن با آمریکا و اروپا از یک‌سو و روسیه، چین، هند و دیگر کشورهای آسیایی از سوی دیگر است. پنهان‌کاری در عقد قراردادها غیرقانونی است. رهبر و دولت توافق‌نامه با چین را در معرض داوری عمومی قرار دهند.»

وانگ یی، وزیر امور خارجه‌ی چین و محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش روز شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰ در تهران سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین را امضا کرده‌اند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای در مورد این توافق همکاری گفته است که "این سند یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور ایران و چین بوده و لذا حاوی هیچ قراردادی" نیست.

در این اطلاعیه آمده است که این سند "... حاوی هیچ رقم و عدد خاصی از جمله در خصوص سرمایه‌گذاری و یا منابع مالی و پولی" نیست.

روزنامەی نیویورک‌تایمز در مورد متن توافق‌نامه نوشت: در این توافق چین با ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در ایران طی ۲۵ سال آینده در مقابل دریافت نفت موافقت کرده است.

این روزنامه نوشت که کارشناسان گفته‌اند که توافق روز شنبه عمدتاً همان پیش‌نویس ۱۸ صفحه‌ای است که این روزنامه سال پیش به آن دست‌یافت.

نیویورک‌تایمز می‌نویسد: "آن پیش‌نویس جزییات ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری چین در ده‌ها عرصه، ازجمله بانکداری، ارتباطات راه دور، بنادر، راه‌آهن، مراقبت‌های بهداشتی و فناوری اطلاعات طی ۲۵ سال آینده را تشریح می‌کرد. چین در مقابل از عرضه منظم - و به گفته یک مقام ایرانی و یک تاجر نفتی با تخفیف سنگین - نفت بهره‌مند خواهد شد."

به گزارش نیویورک‌تایمز پیش‌نویس سند همچنین خواستار تعمیق همکاری‌های نظامی، ازجمله آموزش و تمرین‌های مشترک، همکاری مشترک درزمینه تحقیقات و توسعه تسلیحات و اشتراک اطلاعات امنیتی می‌شد.

/ا.م