ایران و آمریکا در مورد نشست برجام ابراز خوشبینی کردند

حسن روحانی می‌گوید آمریکا در برابر ایران شکست خورده است
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران

اربیل (کوردستان۲۴)- حسن روحانی رییس جمهوری ایران، روز چهارشنبه  ۱٨ فروردین، در نشست هیِئت دولت گفت: "ما شاهد فصل تازه‌ای از تجدید حیات برجام هستیم. همه‌ی کشورهایی که در برجام متعهد بودند، در این روزها در وین اجتماع کرده‌اند. حالا با ترکیب‌های مختلف ازجمله ترکیب ۱+۴ با حضور ایران، و ترکیب ۱+۴ با حضور آمریکا".

حسن روحانی در ادامه گفت: "امروز آمریکا به‌صراحت می‌گوید که سیاست فشار حداکثری شکست‌خورده و دیگر جواب نمی‌دهد... این به معنای پیروزی ملت ایران است که نباید آن را دست‌کم بگیریم"... به گفته‌ی وی در زمان دونالد ترامپ، دولت آمریکا برای نخستین بار در مجامع بین‌المللی منزوی شد و حتی  "یک کشور به‌دردبخور آمریکا را حمایت نکرد. این پیروزی بزرگی است، چرا آن را نمی‌گوییم؟"

او افزود: "در زمان فشار آمریکا، ما آمریکا را شکستیم. چرا آمریکا متواضع شده و سر فرود آورده و با ما این‌گونه سخن می‌گوید؟ این لحن آمریکا در برابر ملت ایران را چه کسی می‌توانست به وجود آورد؟"

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا شب گذشته، بعد از پایان یافتن نخستین روز مذاکرات وین، از این روند استقبال کرد و گفت که واشنگتن این گفتگوها را "سازنده" ارزیابی کرده است.

از سوی دیگر عباس عراقچی معاون وزارت خارجه‌ی ایران که در وین به سر می‌برد، تأکید کرده است که ایران هیچ مذاکره‌ای با آمریکا ندارد. او گفت: "ما حتی مذاکره‌ی غیرمستقیم هم با آمریکا نداریم. ما با ۱+۴ گفتگو می‌کنیم و آنها جداگانه با آمریکا صحبت می‌کنند... اینکه به چه شکل و شیوه‌ای صحبت می‌کنند، به ما ارتباطی ندارد".

/ا.م