جوزف ووتل: آمریکا هرگز فداکاری‌های کورد را فراموش نمی‌کند و به هم‌پیمانی با کورد ادامه می‌دهد

"ایالات متحده منافع خود در عراق را فدای توافق هسته‌ای با ایران نخواهد کرد"
ژنرال جوزف ووتل، رییس سابق ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاور میانه
ژنرال جوزف ووتل، رییس سابق ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاور میانه

هَولِر/اربیل (کوردستان٢٤)- رییس سابق ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاور میانه، تاکید کرد که کشورش هرگز فداکاری‌های کورد را فراموش نخواهد کرد و به هم‌پیمانی با کورد ادامه خواهد داد و منافع خود در عراق را فدای توافق هسته‌ای با ایران نخواهد کرد.

ژنرال جوزف ووتل، رییس سابق ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاور میانه، در گفتگو با تلویزیون (کوردستان٢٤)، اظهار داشت:" دولت جو بایدن نسبت به حملات به منافع آمریکا در عراق سیاست خاص خود را دارد و فعالانه از منافع آمریکا و هم‌پیمانان خود در عراق دفاع خواهد کرد".

ژنرال جوزف ووتل، افزود؛ ایالات متحده، منافع خود در عراق را فدای توافق هسته‌ای با ایران نخواهد کرد و نیروهای خود را از عراق خارج نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد که منافعش در معرض خطر قرار بگیرند.

رییس سابق ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاور میانه، با تاکید بر اینکه اقلیم کوردستان جایگاه مهمی در روابط خارجی آمریکا دارد، مذاکرات راهبردی عراق – آمریکا را فرصت مناسبی برای تقویت روابط با اقلیم کوردستان و بغداد و طرح مقابله با شبه نظامیان شیعه دانست "که با حمایت ایران منافع آمریکا را تهدید می‌کنند به گونەای‌ که سلطه ایران در عراق را کاهش دهد".

وی در مورد آینده روابط کورد و آمریکا و احتمال فدا کردن حقوق کورد در راه منافع آمریکا، گفت:" ما به مبارزات کورد در عراق و سوریه احترام گذاشته‌ایم، دوست و هم‌پیمان خوب و قابل اعتماد پِشمَرگَ هستیم، در سال ٢٠١٤ میلادی که به عراق آمدیم، اگر کورد و پِشمَرگَ با ما همکاری نمی‌کردند به شرایط و موفقیت‌های کنونی دست نمی‌یافتیم، این یک هم‌پیمانی بسیار خوب است و ادامه خواهد داشت".

ژنرال جوزف ووتل، با اشاره به اینکه شرایط غرب کوردستان از نظر سیاسی با اقلیم کوردستان تفاوت دارد، تاکید کرد کە خواستار دست یافتن به راه حلی سیاسی برای مشکلات میان غرب کوردستان و سوریه هستند.

رییس سابق ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاور میانه، گفت که آمریکا هرگز فداکاری‌های کورد را فراموش نخواهد کرد که منافع و سربازان آمریکا را حفظ کرد.

ب.ن