علی‌رغم مخالفت جمهوری‌خواهان، دمکرات‌های آمریکا بر ادامه‌ی مذاکره با ایران تأکید می‌کنند

کریس مورفی سناتور دموکرات ایالت کنتیکت در نیویورک با مجید تخت‌روانچی نماینده‌ی ایران در سازمان ملل دیدار کرده است
پرچم‌های ایران وآمریکا
پرچم‌های ایران وآمریکا

اربیل (کوردستان۲۴)- همزمان با مخالفت تند جمهوری‌خواهان آمریکا با ادامه‌ی مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در مورد پرونده‌ی اتمی، سناتور دمکرات در دیدار با نماینده‌ی ایران در سازمان ملل بر ادامه‌ی مذاکرات تأکید کرد.

تایمز اسرائیل، روز سه‌شنبه شب ۲۸ اردیبهشت، گزارش کرد کە  کریس مورفی سناتور دموکرات ایالت کنتیکت در نیویورک با مجید تخت‌روانچی نماینده‌ی ایران در سازمان ملل دیدار کرده است.

از سوی دیگر، سناتور تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، می‌گوید جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا با برداشتن فشارها علیه ایران متحدان ایالات‌متحده را ضعیف کرده و تضمین می‌کند که راکت‌های حماس که پول آنها را «آیت‌الله» داده، بر اسرائیل فرود بیاید.

کریس مورفی، سناتور دمکرات در بیانیه‌ی خود گفتە است کە در دیدار با تخت‌روانچی، خواستار جدی بودن ایران در مذاکرات هسته‌ای شدە و همچنین درخواست آزادی مراد طاهباز را مطرح کردە است.او همچنین خواست که ایران از حماس بخواهد آتش‌بس را بپذیرد و حوثی‌ها را نیز برای توقف جنگ یمن تحت‌فشار بگذارد.

تد کروز سه‌شنبه شب ۲۸ فروردین در پاسخ مکتوب به کامبیز توانا خبرنگار صدای آمریکا گفت: «با برداشتن فشار و گذاشتن اینکه میلیون‌ها دلار به ایران سرازیر شود، پرزیدنت بایدن متحدان ما را ضعیف کرده  و تقریباً بارش راکت‌های حماس بر اسرائیل را تضمین می‌کند که آیت‌الله پول آنها را پرداخته و آنها را داده است.»

جمهوری‌خواهان مخالف مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین هستند و پیش‌تر نیز بیش از ۴۰ سناتور جمهوری‌خواه در تلاشی هماهنگ، با ارسال نامه‌ای از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواسته بودند که به مذاکرات با ایران به خاطر حمایت از حماس پایان دهد.

اما آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با درخواست جمهوری خواهان برای توقف مذاکرات با ایران در وین مخالفت کرد و گفت رفتارهای مخرب ایران در منطقه اتفاقاً اهمیت این را نشان می‌دهد که باید هر چه می‌توانیم برای اطمینان یافتن از اینکه ایران هرگز به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، انجام دهیم. آقای بلینکن گفت پس مذاکرات در وین ادامه می‌یابد تا بفهمیم که آیا می‌شود به مطابقت دوجانبه (ایران و آمریکا) به برجام بازگشت یا خیر.

پیش‌تر در روز سه‌شنبه نیز دو سناتور جمهوری‌خواه، سوزان کالینز و جان کورنین در واکنش به نقش گروه حماس در حملات به اسرائیل به ایران اشاره کردند. آنها گفتند حماس یک سازمان تروریستی موردحمایت ایران است که جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد.

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، هم پیش‌تر ضمن اعلام این‌که حملات علیه اسرائیل از سوی گروه‌های حامی ایران انجام می‌شود، هرگونه لغو تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های تروریستی یا موشکی ایران را اشتباهی بزرگ خواند.

از سوی دیگر، نانسی پلوسی رییس دموکرات مجلس نمایندگان نیز درباره تنش‌ها در خاورمیانه واکنش نشان داد. پلوسی در بیانه‌ی خود، ضمن حمایت از اسرائیل به‌عنوان «دوست و متحد» آمریکا، بدون اشاره به نقش ایران در حمایت از حماس گفت که «حماس از یک وضعیت ناپایدار سوءاستفاده کرده و با شلیک بیش از سه هزار راکت خصومت علیه اسرائیل را آغاز کرد، و مانند همیشه اسرائیل حق دارد از خودش دفاع کند.»

/ا.م