بارزانی: همه‌پرسی در روز مقرر برگزار خواهد شد

از این به بعد سرنوشت ما در پیمانهایی همچون سایکس-پیکو و لوزان تعیین نخواهد شد، بلکه ما خودمان سرنوشت خود را تعیین خواهیم کرد.

K24 - اربیل

به گزارش کردستان24، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان اعلام کرد همه‌پرسی تصمیم مردم کردستان است و روز 25 سپتامبر 2017 برگزار خواهد شد.

بارزانی روز پنجشنبه 23 شهریور در فستیوال استقلال کردستان در شهر زاخو از توابع استان دهوک حضور یافت که با مشارکت دهها هزار نفر برگزار شد.

رئیس اقلیم کردستان در سخنانی به مشارکت کنندگان فستیوال استقلال گفت «همه‌پرسی برای تعیین سرنوشت ملت کردستان است و از این به بعد سرنوشت ما در پیمانهایی همچون سایکس-پیکو و لوزان تعیین نخواهد شد، بلکه ما خودمان سرنوشت خود را تعیین خواهیم کرد».

بارزانی همچنان گفته است که «هزینه استقلال هر چه باشد خواهیم داد و باید حقوق خودمان را پیگیری کنیم و برای هر احتمالی آماده باشیم».

وی با اشاره به حاکمان بغداد گفت «حاکمان امروز در بغداد در هر فرصتی که بتوانند تمام دستاوردهای ملت کرد را چپاول خواهند کرد».

بارزانی همچنین با انتقاد از تصمیمات اخیر پارلمان عراق علیه همه‌پرسی استقلال کردستان و مردم کرکوک گفت «امروز با رای اکثریت به برکناری استاندار کرکوک رای دادند و فردا هم با این اقدام تمام دستاوردهای ملت کردستان را می‌گیرند».

رئیس اقلیم کردستان اظهار داشت «به مدت 10 سال با حاکمان بغداد برای تصویب یک قانون برای تامین حقوق و تسلحیات نیروهای پیشمرگه گفتگو کردیم، اما آنها سرباز زدند. در حالی که طی دو روز یک قانون را برای حشدالشعبی تصویب کردند».

بارزانی به مشارکت کنندگان فستیوال استقلال گفت «اگر دیروز آنها با بمباران شیمایی و قتل و عام ملت کردستان را انفال کردند، امروز با قطع معیشت مردم کردستان یک انفال دیگر علیه ملت کردستان انجام دادند».

بارزانی درباره نشست مشترک با نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا و سفیران آمریکا و بریتانیا در عراق گفت «آنها پیشنهاد خودشان را مطرح کردند و ما هم به آنها گفتیم اگر جایگزینی بهتری برای همه‌پرسی نداشته باشند، همه‌پرسی در روز مقرر برگزار خواهد شد».

همچنین گفت «شورای امنیت روی خط است، اگر آنها جایگزینی بهتری داشته باشند مطالعه خواهیم کرد و اما اگر هدف آنها تعویق همه‌پرسی باشد به هیچ به تعویق نخواهیم انداخت».